Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 13 kwietnia 2023 r., sygn. II SA/Gd 76/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędziowie: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Asesor WSA Justyna Dudek-Sienkiewicz (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 13 kwietnia 2023 r. sprawy ze skargi B. Ż. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 29 listopada 2022 r. nr SKO Gd/4069/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku na rzecz skarżącej B. Ż. kwotę 480 zł (czterysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

B. Ż. (dalej: strona, skarżąca) wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku (dalej: Kolegium, organ odwoławczy) z dnia 29 listopada 2022 r. nr SKO Gd/4069/21 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.

W sprawie zaistniały następujące okoliczności faktyczne i prawne:

Wnioskiem z dnia 7 marca 2022 r. strona wniosła o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym członkiem rodziny - matką E. Ż. E. Ż., ur. 24 grudnia 1954 r., legitymuje się wydanym na stałe orzeczeniem Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w G. o uznaniu jej za osobę o znacznym stopniu niepełnosprawności, wymagającą stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 13 listopada 2008 r. Daty powstania niepełnosprawności nie ustalono.

Skarżąca oświadczyła, że jej matka jest osobą bardzo schorowaną, cierpiącą na liczne schorzenia - sarkoidoza płuc, migotanie przedsionków, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, astma, nietrzymanie moczu, przebyła dwa udary, ciężko przebyła zakażenie koronawirusem. Ma problemy z poruszaniem się, przemieszcza się powoli w obrębie mieszkania przy pomocy skarżącej. Czynności wykonywane przez skarżącą podczas opieki nad matką to: dbanie o higienę osobistą, wymiana pieluchomajtek (2-3 razy dziennie), przygotowanie ubrań i ubieranie, masaże, oklepywanie, pomiar poziomu cukru i ciśnienia, przygotowanie posiłków (około 5 razy dziennie), prowadzenie do toalety (jeśli jest taka potrzeba i możliwość), przewracanie na drugi bok, przygotowanie i podawanie leków (3 razy dziennie), robienie zakupów, sprzątanie, pranie, umawianie wizyt lekarskich, realizacja recept, załatwianie spraw urzędowych. E. Ż. nie może pozostać sama w domu nawet na chwilę, ponieważ przy próbie samodzielnego poruszania się mogłaby się przewrócić. E. Ż. choruje od 2008 r., do 2019 r. potrzebowała jedynie okazjonalnej pomocy, którą skarżąca jej zapewniała. Od czasu pogorszenia się jej stanu zdrowia po przebytych udarach i koronawirusie wymaga opieki całodobowej i długoterminowej. Skarżąca oświadczyła też, że obecnie nie jest w stanie podjąć zatrudnienia, nawet w najmniejszym wymiarze czasu pracy, ze względu na konieczność sprawowania długotrwałej i całodobowej opieki nad matką. Byłaby skłonna podjąć zatrudnienie, gdyby nie konieczność sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00