Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 26 kwietnia 2023 r., sygn. II SA/Gd 97/23
Zabezpieczenie społeczne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Sędziowie: Sędzia WSA Magdalena Dobek-Rak Asesor WSA Justyna Dudek-Sienkiewicz (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 26 kwietnia 2023 r. sprawy ze skargi K. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 20 grudnia 2022 r. nr SKO Gd/3974/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku na rzecz K. K. kwotę 480 zł (czterysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Skarga K. K.na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 20 grudnia 2022 r., nr SKO Gd/3974/22, wniesiona została w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Prezydent Miasta Gdyni decyzją z dnia 7 lipca 2022 r. odmówił przyznania K. K. (dalej: skarżąca, wnioskodawczyni) świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku ze sprawowaniem opieki nad matką – M. G. Organ ustalił, że M. G. legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności przyznanym na stałe, wydanym przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania Niepełnosprawności w G. w dniu 26 maja 2022 r. M. G. choruje na nowotwór złośliwy odbytnicy i narządów rodnych, nadciśnienie tętnicze, przewlekłą chorobę wieńcową, ma problemy z krążeniem, znaczne obrzęki nóg, zawroty głowy, zaburzenia koncentracji, równowagi. Wymaga specjalistycznej opieki medycznej oraz stałej farmakoterapii. M. G. ma ograniczoną samodzielność, jest osobą chodzącą, porusza się bez sprzętu rehabilitacyjnego, jednak wymaga asekuracji ze względu na zawroty głowy, wymaga też wsparcia przy czynnościach higienicznych, zwłaszcza przy kąpieli oraz odprowadzania do toalety w sytuacji złego samopoczucia. Może pozostawać bez opieki do 1,5 godziny, jednak w tym czasie wskazany jest monitoring telefoniczny. Samodzielnie spożywa posiłki, przyjmuje przygotowane leki, czasami wymaga zaopatrzenia w pieluchomajtki, częściowo samodzielnie korzysta z toalety w zależności od stanu psychofizycznego. Wszystkie czynności pielęgnacyjne, opiekuńcze, gospodarcze, związane z wizytami lekarskimi, badaniami, zabiegami, wykonuje wnioskodawczyni. M. G. mieszka z drugą córką, E. F., która jest osobą aktywną zawodowo i przebywa poza domem w godz. 7.00-18.30. Innych członków rodziny poza wnioskodawczynią, mogących świadczyć opiekę, nie ma.