Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 29 marca 2023 r., sygn. IV SA/Wr 723/22
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca), Sędziowie: Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski, Asesor WSA Marta Pająkiewicz-Kremis, po rozpoznaniu w Wydziale IV na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 29 marca 2023 r. sprawy ze skargi T. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z dnia 30 sierpnia 2022 r. nr SKO 4316/355/22 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze we Wrocławiu utrzymało w mocy orzeczenie Burmistrza Gminy Żmigród odmawiające T. J. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad bratem H. J.
Jak wynikało z akt sprawy wnioskiem z dnia 23 marca 2022 r. skarżący wystąpił do organu I instancji z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym bratem. Wskazał, że niepełnosprawność krewnego, urodzonego w dniu [...] r., została potwierdzona orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS z dnia 26 marca 2003 r. Niezdolność do pracy powstała w związku z wypadkiem przy pracy i istnieje od dnia 29 września 1994 r.
Przeprowadzony w toku postępowania wywiad środowiskowy opisywał, że skarżący opiekę nad bratem sprawuje od stycznia 2022 r. Brat wymaga stałej opieki i pielęgnacji, nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie, wymaga pomocy w wielu czynnościach, tj. toalecie, ubieraniu, przygotowaniu posiłków, ich podaniu. Skarżący codziennie odwiedza brata, jeśli jest potrzeba zostaje na noc. Pomoc polega na robieniu zakupów, podawaniu leków, sprzątaniu, gotowaniu, umawianiu wizyt lekarskich, organizowaniu wyjazdów. W opinii pracownika socjalnego zakres wykonywanych obowiązków wyklucza podjęcie zatrudnienia. Wraz ze skarżącym zamieszkuje matka strony i jego brata. Nie posiada ona orzeczenia o niepełnosprawności. Z przedłożonego przez stronę zaświadczenia wynika, że z uwagi na schorzenia, podeszły wiek, trudności w poruszaniu się, nie jest w stanie sprawować opieki nad synem. Sama wymaga wsparcia.