Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 marca 2023 r., sygn. III SA/Wa 2217/22
Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Agnieszka Baran, Sędziowie sędzia WSA Dariusz Czarkowski, asesor WSA Kamil Kowalewski (sprawozdawca), , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 16 marca 2023 r. sprawy ze skargi Powszechnej Kasy Oszczędnościowej Bank Polski S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 11 sierpnia 2022 r. nr 0111-KDWB.4010.7.2022.1.BB w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną interpretacją z dnia 11 sierpnia 2022 r., 0111-KDWB.4010.7.2022.1.BB, wydaną na wniosek [...] Bank [...]. (dalej też jako Wnioskodawca lub Skarżąca) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej też jako Dyrektor KIS lub DKIS) uznał za nieprawidłowe stanowisko Wnioskodawcy dotyczące prawnopodatkowych skutków odpłatnego udostępnienia waluty wirtualnej wyemitowanej przez Wnioskodawcę.
Jak wynika z akt sprawy, a także uzasadnienia zaskarżonego aktu, Skarżąca w dniu [...] maja 2022 r. (data wpływu) skierowała do Dyrektora KIS wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Wedle zaprezentowanego we wniosku opisu stanu faktyczny, Wnioskodawca planuje utworzenie spółki kapitałowej będącej polskim rezydentem podatkowym (dalej też jako Emitent). W ramach swojej działalności Bank oferuje szeroką gamę produktów bankowych, w tym kredytów i pożyczek, zarówno hipotecznych, jak i gotówkowych. Klientem Banku może być zarówno osoba fizyczna, jaki i podmiot prowadzący działalność gospodarczą. Natomiast analizując bieżące trendy w branży finansowej rozważa emisję waluty, która będzie spełniała definicję waluty wirtualnej zawartą w art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. W założeniu, waluta ta będzie oparta na polskim złotym w relacji 1 do 1. Jej emisja, tj. jej wydanie (sprzedaż) za złote, będzie odbywała się w całości na rynku polskim w przestrzeni cyfrowej. Mając na uwadze ograniczenia regulacyjne, które skutkują m.in. brakiem podstawy dla Banku do emisji walut wirtualnych, Bank zakłada, że w grupie kapitałowej zostanie utworzona kapitałowa spółka celowa – wspomniany Emitent, która będzie dokonywała emisji waluty wirtualnej.