Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 16 marca 2023 r., sygn. II SA/Po 806/22

Pomoc społeczna

[...] WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 16 marca 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak Sędziowie Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr.) Asesor WSA Paweł Daniel Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 marca 2023 r. sprawy ze skargi D. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 21 września 2022 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta L. z dnia 19 sierpnia 2022 r. nr [...], II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego kwotę 480,- zł (czterysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego. I. .

Uzasadnienie

Prezydent Miasta [...] decyzją z dnia 19 sierpnia 2022 r., nr [...], działając na podstawie art. 2 pkt 2, art. 17 i art. 32 ust. 1d ustawy z dnia 28 listopada 2003 r.o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2022 r., poz. 615 ze zm.; dalej: "u.ś.r.") oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r., poz. 735 ze zm.; dalej: "K.p.a."), odmówił D. M. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia i niepodejmowania pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad żoną D. D..

W uzasadnieniu organ I instancji wyjaśnił, że w dniu 19 lipca 2022 r. D. M. złożył wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia i niepodejmowania pracy zarobkowej, w celu sprawowania opieki nad żoną D. D.. Do wniosku dołączył orzeczenie Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w W. z dnia 16 września 2014 r., nr [...] o zaliczeniu D. D. do znacznego stopnia niepełnosprawności. W oświadczeniu dołączonym do wniosku D. M. wskazał, że przez 2 miesiące pracował w serwisie sprzątającym w Galerii [...], jednak było mu ciężko pogodzić pracę na różne zmiany z opieką nad żoną. Wskazał, że praktycznie od lutego małżonkowie nie mają pomocy opiekunów. Z powodów finansowych małżonkowie musieli się z nich zrezygnować, czasami w opiece pomaga zaprzyjaźniona J. – przychodzi posprzątać mieszkanie i zostaje z żoną, gdy wnioskodawca wyjeżdża do P. w związku ze studiami. Wnioskodawca wskazał, że przynosi żonie podsuwacz, by mogła się załatwić, ubiera ją częściowo i wciąga na wózek. Potem podaje jej leki i małżonkowie idą do łazienki dalej się myć i ubierać do końca. Po toalecie wnioskodawca robi śniadanie i karmi żonę. W dalszej części oświadczenia wnioskodawca wskazał, że po śniadaniu żona pracuje zdalnie w firmie, w której jest zatrudniona od 4 miesięcy, a wnioskodawca wychodzi z psem na spacer, robi zakupy, przygotowuje obiad. Jeśli trzeba załatwić jakieś sprawy urzędowe na mieście, to albo małżonkowie jadą razem, albo wnioskodawca jedzie sam - wtedy małżonka zostaje sama lub przyjeżdża J.. W oświadczeniu wnioskodawca dodał, że żeby mieć lepsza poduszkę finansową musiałby zostawić żonę na minimum 7 godzin i pójść do pracy, a tego nie chce. Obecnie małżonkowie utrzymują się dzięki żonie, która ma rentę socjalną, rodzinną po zmarłym ojcu, 500+ dla OzN oraz wynagrodzenie z pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00