Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 22 marca 2023 r., sygn. I SA/Ol 603/22
Środki unijne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Przemysław Krzykowski Sędziowie sędzia WSA Katarzyna Górska (sprawozdawca) sędzia WSA Andrzej Brzuzy Protokolant referent Elżbieta Parda po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 marca 2023 r. sprawy ze skargi W. B. na decyzję Dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie z dnia 26 września 2022r., nr 229/OR14/2022 w przedmiocie odmowy przyznania płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW) na rok 2021 oddala skargę.
Uzasadnienie
Skarga W.B. (dalej: "strona", "skarżący" lub "producent rolny") dotyczy decyzji Dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie (dalej: "Dyrektor ARiMR", "organ odwoławczy") utrzymującej w mocy decyzję Kierownika Biura Powiatowego ARiMR w Bartoszycach (dalej: "organ I instancji", "Kierownik BP") z 29 czerwca 2022 r. nr 0248-2022-001531 o odmowie przyznania płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW) na rok 2021.
Z akt sprawy wynika, że strona zgłosiła do płatności ONW działki rolne o łącznej powierzchni 111,88 ha.
Odmawiając przyznania wnioskowanych płatności Kierownik BP ocenił, że w niniejszej sprawie zostały sztucznie stworzone warunki do otrzymania korzyści niezgodnych z celami pomocy finansowej przyznawanej w ramach wsparcia. Stwierdził bowiem, że pomimo istnienia na przestrzeni lat 2005-2021 kilku pozornie odrębnych gospodarstw, powstałych na bazie gruntów stanowiących własność strony i jego małżonki E.B., na każdym etapie ich funkcjonowania pełną kontrolę nad tymi gospodarstwami sprawowała strona. Podał, że kontrola ta dotyczyła zarówno rodzaju prowadzonej produkcji, jak i sposobu pozyskiwania środków oraz ich wydatkowania. Wskazał, że pomimo ograniczenia w 2021 r. (do dwóch) liczby podmiotów ubiegających się o płatności do ww. gruntów, tj. do strony i jego córki A.P., nadal istnieje nieprawidłowość, gdyż w rzeczywistości grunty te wchodzą w skład jednego gospodarstwa zarządzanego przez stronę. Dodał, że w 2021 r. z wnioskiem o płatności wystąpił również Z.B. (producent rolny powiązany ze stroną), który zgłosił do płatności działki rolne położone na działkach ewidencyjnych, które - jak wynika z aktu oskarżenia z 24 stycznia 2022 r. - zostały zakupione na rzecz strony. Zgłoszona przez tego producenta rolnego powierzchnia wynosiła: 14,94 ha do płatności bezpośrednich oraz 2,20 ha do płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej.