Orzeczenie
Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 22 marca 2023 r., sygn. I SA/Ol 44/23
Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Przemysław Krzykowski Sędziowie sędzia WSA Jolanta Strumiłło (sprawozdawca) sędzia WSA Andrzej Brzuzy po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 22 marca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi P. A. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25 listopada 2022r., nr 0114-KDIP1-3.4012.502.2022.2.PRM w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz P. A. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem, zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Skarżący P. A. (dalej jako wnioskodawca, strona), wnioskiem z 18 października 2022 r., na wezwanie organu uzupełnionym 10 listopada 2022 r., zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej jako Dyrektor KIS) o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Przedstawił następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:
Skarżący wraz z małżonką, nabył w 1986 r. działkę nr [.1.] o powierzchni [...] ha, a w 1989 r. działkę nr [.2.] o powierzchni 2,68 ha (łączna powierzchnia zakupionej ziemi rolnej to [...] ha), położone w obszarze nr [...], obręb L., gmina B., w celu powiększenia gospodarstwa rolnego w ramach majątku prywatnego. Ziemia została zakupiona z Państwowego Funduszu Ziemi. Grunty te w całości były i są majątkiem prywatnym strony i wykorzystywane są do produkcji rolnej. Są to tereny niezabudowane, typowo rolne, nie podlegają pod miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wnioskodawca jest rolnikiem i korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług – jest tzw. rolnikiem ryczałtowym.
Małżonkowie są obecnie emerytami. Z racji wieku i pogarszającego się stanu zdrowia, oraz z uwagi na możliwość uzyskania przez skarżącego uprawnień emerytalnych, wydzierżawili w 2020 r. swoją ziemię córce, wraz z ww. działkami. Podkreślono, że córka do chwili obecnej użytkuje (uprawia) tę ziemię łącznie z terenem, który jest podzielony na działki. Strony umowy mogą ją rozwiązać w każdej chwili w całości lub w części. Dzierżawa ustalona jest na symboliczne pół kwintala żyta za hektar.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right