Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 23 marca 2023 r., sygn. I SA/Łd 826/22

Podatek od nieruchomości

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Cezary Koziński, Sędziowie Sędzia WSA Ewa Cisowska-Sakrajda (spr.), Asesor WSA Agnieszka Gortych-Ratajczyk, Protokolant St. asystent sędziego Paweł Pijewski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 marca 2023 r. sprawy ze skargi A Spółki z o.o. w P. na indywidualną interpretację Prezydenta Miasta Kutno z dnia 7 września 2022 r. nr FB.310.2.2022.PiK.2 w przedmiocie podatku od nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Interpretacją indywidualną z dnia 7 września 2022 r. Prezydent Miasta Kutno uznał za nieprawidłowe stanowisko G sp. z o.o. z siedzibą w P. w zakresie opodatkowania budynku oraz gruntu pod tym budynkiem podatkiem od nieruchomości.

W uzasadnieniu tej interpretacji organ interpretacyjny wskazał, że G sp. z o.o. z siedzibą w P. we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości wskazała, iż jest osobą prawną (spółką prawa handlowego) i podatnikiem w zakresie podatku od nieruchomości. Zgodnie z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego przedmiotem przeważającej działalności prowadzonej przez spółkę jest produkcja artykułów spożywczych homogenizowanych żywności dietetycznej. Działalność tę prowadzi m.in w ramach zakładu produkcyjnego położonego w K. przy ul. [...] 25. Na terenie tgo zakładu znajduje się m.in. budynek o przeznaczeniu biurowym (numer ewidencyjny budynku [...] BUD [...] BUD). Budynek zlokalizowany jest na działce numer [...] wchodzącej w skład nieruchomości dla której prowadzona jest księga wieczysta numer[...]. Jest użytkownikiem wieczystym gruntu i właścicielem budynków stanowiących odrębną nieruchomość. Budynek ten jest faktycznie wyłączony z użytkowania przez spółkę z powodu jego stanu technicznego, który uniemożliwia prowadzenie jakiejkolwiek działalności w tym budynku, w szczególności jakichkolwiek czynności związanych z produkcją, sprzedażą, magazynowaniem przechowywaniem towarów, badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi w dziedzinie nauk przyrodniczych oraz technicznych oraz jakichkolwiek czynności związanych z obsługą administracyjno-biurową powyższych procesów. Zgodnie z decyzją spółki przebywanie w tym budynku jakichkolwiek pracowników zakładu wnioskodawcy jest zabronione. W budynku nie ma podłączonych kluczowych dla jego użytkowania mediów, tj. nie ma przyłącza gazowego, ani żadnego innego źródła ciepła oraz odcięto wodę. W budynku utrzymywane jest tylko zasilanie elektryczne, wykorzystywane na cele oświetlenia otoczenia budynku, jego ochrony i ewentualnych zabezpieczających prac budowlanych, które od czasu nabycia budynku przez Wnioskodawcę nie były jednak prowadzone. Budynek dla wnioskodawcy jest całkowicie zbędny, pozostając w stanie trwałego wyłączenia z jakiejkolwiek używalności gospodarczej. Został on nabyty przez wnioskodawcę "z dobrodziejstwem inwentarza", tzn. w ramach transakcji zakupu całej nieruchomości, w skład której wchodzą również inne budynki, bez żadnego przewidywalnego przeznaczenia dla prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej. Bez podjęcia dalszych czynności obejmujących m.in. wybudowanie nowych przyłączy mediów do budynku oraz ich odbiorów technicznych, jest on trwale nieużywalny dla ludzi. Ponadto od 1 stycznia 2022 r. spółka nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych od tego budynku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00