Wyrok WSA w Łodzi z dnia 9 marca 2023 r., sygn. II SA/Łd 847/22
Pomoc społeczna
Dnia 9 marca 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Sieniuć Sędziowie Sędzia WSA Jarosław Czerw (spr.) Sędzia WSA Michał Zbrojewski Protokolant Asystent sędziego Izabela Lewandowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 marca 2023 roku sprawy ze skargi J. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 11 sierpnia 2022 roku nr KO.442.13.2022 w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego 1. oddala skargę; 2. przyznaje i nakazuje wypłacić z funduszu Skarbu Państwa – Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi adwokat A. K. –T., prowadzącej Kancelarię Adwokacką w Ł. przy Pl. [...] kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych, powiększoną o należny podatek od towarów i usług, tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącemu z urzędu. a.bł.
Uzasadnienie
Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi decyzją z dnia 11 sierpnia 2022 r., nr KO.442.13.2022, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Piotrkowie Trybunalskim (dalej także: Kolegium, organ II instancji) utrzymało w mocy wydaną z upoważnienia Wójta Gminy Grabica przez Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Grabicy (dalej także: organ I instancji) decyzję w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
Jak wynika z akt administracyjnych sprawy wnioskiem z dnia 27 października 2021 r. J.M. (dalej także: skarżący) wystąpił do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Grabicy (dalej także: GOPS w Grabicy) o umorzenie należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego na rzecz uprawnionego F.M. łącznie z odsetkami, wobec bardzo trudnej sytuacji osobistej i majątkowej. J.M. wskazał, że choruje neurologicznie w związku z poważnymi schorzeniami kręgosłupa. Dodatkowo skarżący podniósł, że leczy się z powodu cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, otyłości, hiperlipidemii, zmian zwyrodnieniowych wielostawowych. Zdaniem skarżącego, jego osoba jest mało atrakcyjna na obecnym rynku pracy. W wyniku stanu epidemii, wymóg posiadania maseczki w miejscu pracy uniemożliwia mu podjęcie jakiejkolwiek pracy na rynku pracy. Wnioskodawca wskazał również, że jest płatnikiem wobec funduszu alimentacyjnego od wielu lat, regulując zaległości z bardzo niskiego uposażenia rentowego.