Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 22 marca 2023 r., sygn. II SA/Gd 1/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Asesor WSA Justyna Dudek-Sienkiewicz (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 22 marca 2023 r. sprawy ze skargi A. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 22 listopada 2022 r. nr SKO Gd/2933/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

A. H. (dalej: strona, skarżąca) wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku (dalej: organ odwoławczy, Kolegium) z dnia 22 listopada 2022 r. nr SKO Gd/2933/22, utrzymującą w mocy decyzję Burmistrza Miasta Redy z dnia 19 kwietnia 2022 r., którą odmówiono skarżącej przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawnym w stopniu znacznym mężem, A. H.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniu 25 lutego 2022 r. A. H. zwróciła się z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym mężem A. H.

Burmistrz Redy decyzją z dnia 19 kwietnia 2022 r. odmówił skarżącej przyznania wnioskowanego świadczenia.

Organ I instancji ustalił, że osobą wymagającą opieki jest mąż skarżącej A. H., który ma 47 lat i zgodnie z wydanym na stałe orzeczeniem z dnia 16 października 2018r. został zaliczony do osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Porusza się samodzielnie, jeździ samochodem, samodzielnie spożywa posiłki oraz samodzielnie dba o higienę osobistą, nie wymaga leczenia odleżyn, ran, pielęgnacji przetok czy stomii, karmienia przez sondę, nie używa cewnika, nie potrzebuje pomocy w załatwianiu potrzeb fizjologicznych oraz nie używa pampersów czy pieluchomajtek. W związku z tym organ doszedł do wniosku, że A.H. nie wykonuje przy mężu czynności pielęgnacyjnych ściśle związanych z jego osobą, wymagających ciągłej obecności i pomocy w podstawowych czynnościach życiowych. Skarżąca zapewnia mężowi wsparcie w niektórych czynnościach życia codziennego, np. pilnuje, by poszedł się umyć, pomaga mu podczas mycia oraz dawkuje leki, robi zakupy, sprząta dom, gotuje i podaje mężowi posiłki, a w nocy, jak oświadczyła, musi często pilnować oddechu męża z powodu jego bezdechów nocnych oraz sprawdzać, czy maszyna pomagająca mu podczas snu prawidłowo działa i jest dobrze podłączona.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00