Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 22 marca 2023 r., sygn. II SA/Gd 748/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Dobek - Rak Sędziowie: Sędzia WSA Diana Trzcińska (spr.) Asesor WSA Wojciech Wycichowski po rozpoznaniu w dniu 22 marca 2023 r. w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 10 maja 2022 r., nr SKO.421.353.2022 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku na rzecz skarżącej A. D. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

A.D., reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika, wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z 10 maja 2022 r., utrzymującą w mocy decyzję z 18 marca 2022 r. w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Decyzją z 22 lipca 2021 r. Wójt Gminy Wejherowo odmówił wnioskodawczyni prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad ojcem, B. G., z uwagi na stwierdzenie, że nie zostały spełnione dwie przesłanki konieczne do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego: z orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności nie da się ustalić daty powstania niepełnosprawności ojca, a także osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim.

Po rozpoznaniu wniesionego odwołania, Kolegium decyzją nr SKO Gd/4692/21 uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzeniu organowi I instancji. W toku postępowania Kolegium otrzymało bowiem orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z 15 lipca 2021 r. wydane dla R. G. - małżonki osoby wymagającej opieki. Nadto Kolegium odniosło się do przesłanki z art. 17 ust. 1b, ustawy o świadczeniach rodzinnych, jednocześnie wskazało na zasadność dokonania oceny, czy w sprawie została spełniona podstawowa przesłanka przyznania świadczenia pielęgnacyjnego określona w art. 17 ust. 1 ustawy, tzn. czy istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy rezygnacją z zatrudnienia i niepodejmowaniem przez wnioskodawczynię zatrudnienia, a sprawowaniem opieki nad niepełnosprawnym ojcem oraz czy zakres sprawowanej opieki uniemożliwia podjęcie zatrudnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00