Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 9 marca 2023 r., sygn. III SA/Gd 664/22

Celne prawo

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Paweł Mierzejewski (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Janina Guść Sędzia WSA Jolanta Sudoł Protokolant: Specjalista Kinga Czernis po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 marca 2023 r. sprawy ze skargi "A" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Olsztynie na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia 28 lipca 2022 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia decyzji w sprawie cła antydumpingowego oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 28 stycznia 2019 r. M. Sp. z o.o., działając jako przedstawiciel bezpośredni F. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółki komandytowej z siedzibą w O. (dalej również jako: "spółka"), na podstawie zgłoszenia uproszczonego w formie wpisu do rejestru zgłaszającego, zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu towar w postaci glutaminianu sodu przywieziony z Chińskiej Republiki Ludowej o łącznej wartości 42.550 USD. W dniu 29 stycznia 2019 r. złożono zgłoszenie celne uzupełniające, które zostało przyjęte i zarejestrowane pod nr [...].

W ramach przedmiotowego zgłoszenia celnego ujęto towar zakupiony na podstawie faktury nr [...] wystawionej przez M.1, dla którego zadeklarowano stawkę dla krajów trzecich w wysokości 6,5 % oraz stawkę cła antydumpingowego ostatecznego w wysokości 39,7%.

Wnioskiem z 4 lutego 2019 r. przedstawiciel bezpośredni spółki zwrócił się o korektę opisanego wyżej zgłoszenia celnego i zmianę stawki cła antydumpingowego ostatecznego na 33,8% wskazując, że w zgłoszeniu celnym błędnie podano stawkę cła antydumpingowego przewidzianego do pozostałych przedsiębiorstw, czyli innych niż wymienione z nazwy w art. 1 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/83 z dnia 21 stycznia 2015 r. nakładającego ostateczne cło antydumpingowe na przywóz glutaminianu monosodowego pochodzącego z Chińskiej Republiki Ludowej w następstwie przeglądu wygaśnięcia zgodnie z art. 11 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 1225/2009 (Dz. Urz. L 15 z dnia 22 stycznia 2015 r.; dalej powoływane w skrócie jako: "rozporządzenie Komisji (UE) 2015/83"). Stawka 33,8% cła antydumpingowego, zgodnie z ww. rozporządzeniem, mogła być zastosowana dla producentów towaru H. oraz T.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00