Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 8 marca 2023 r., sygn. II SA/Gd 1019/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Sędziowie: Sędzia WSA Diana Trzcińska Asesor WSA Justyna Dudek-Sienkiewicz (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 8 marca 2023 r. sprawy ze skargi B. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 22 września 2022 r. nr SKO Gd/2683/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku na rzecz B. P. kwotę 480 zł (czterysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Skarga B.P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 22 września 2022 r., nr SKO Gd/2683/22, wniesiona została w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Prezydent Miasta Gdańska decyzją z dnia 11 kwietnia 2022 r. odmówił skarżącej B.P. ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką sprawowaną nad matką, J. K.

Prezydent Miasta ustalił, że J. K. legitymuje się orzeczeniem Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Gdańsku z dnia 4 października 2021 r. wydanym na stałe, zgodnie z którym została zaliczona do znacznego stopnia niepełnosprawności. W orzeczeniu wskazano również, że nie można ustalić daty powstania niepełnosprawności J.K., a ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 20 września 2021 r. Z wywiadu środowiskowego wynika, że B. P. prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z matką, która z powodu średniozaawansowanych objawów choroby Alzheimera, przejawiającej się między innymi brakiem orientacji w czasie i przestrzeni, wymaga całodobowej opieki.

W oświadczeniu z dnia 25 lutego 2022 r. B. P. poinformowała, że jej matka jest bardzo schorowana, choruje na chorobę Alzheimera, ostre toksyczne uszkodzenie wątroby, nadciśnienie tętnicze, napadowe migotanie przedsionków, otępienie i wymaga całodobowej i długoterminowej opieki. W ramach sprawowanej opieki B. P. codziennie rano budzi matkę, prowadzi do łazienki przy pomocy chodzika i pomaga w czynnościach higienicznych. Stara się też, aby matka nie leżała przez cały dzień, pomaga jej usiąść w fotelu lub na łóżku. Pani K. jest pampersowana, ponieważ nie czuje potrzeb fizjologicznych, a pampersy wymieniane są kilka razy dziennie. B. P. do pięciu razy dziennie przygotowuje posiłki i karmi matkę, przygotowuje i podaje leki dwa razy dziennie, wykonuje wszystkie czynności domowe, takie jak pranie, sprzątanie, załatwianie spraw urzędowych, wizyty lekarskie, realizacja recept, zakupy, ponieważ matka nie jest w stanie wykonać tych czynności. Ze względu na stan zdrowia matka skarżącej nie może pozostać sama na dłużej niż 1-2 godziny, pozostaje wtedy w łóżku i jest zabezpieczana, aby z niego nie spadła. Myli jej się dzień z nocą i nie poznaje osób i przedmiotów, nie jest w stanie sama funkcjonować z powodu otępienia i utraty świadomości, nie pamięta imion najbliższych, nazw przedmiotów codziennego użytku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00