Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 8 marca 2023 r., sygn. II SA/Gd 1024/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Sędziowie: Sędzia WSA Diana Trzcińska Asesor WSA Justyna Dudek-Sienkiewicz (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 8 marca 2023 r. sprawy ze skargi K. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 21 września 2022 r. nr SKO Gd/2521/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku na rzecz K. S. kwotę 480 zł (czterysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Skarga K. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 21 września 2022 r., nr SKO Gd/2521/22, wniesiona została w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Wójt Gminy Pruszcz Gdański decyzją z dnia 4 kwietnia 2022 r. odmówił skarżącemu ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką sprawowaną nad żoną skarżącego, E. S.

Prezydent ustalił, że E. S. legitymuje się orzeczeniem Lekarza Orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku z dnia 5 lutego 2015r., z którego wynika, że wymaga ona stałej opieki innej osoby. Organ ustalił, m.in. na podstawie wywiadu środowiskowego przeprowadzonego w dniu 3 marca 2022r., że K.S. mieszka z żoną E. S., ur. 05.07.1960r. i z matką J.S., ur. 25.04.1935r. E. S. jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym, ma problemy w poruszaniu się, wymaga pomocy podczas korzystania z toalety, nie jest w stanie przygotować sobie posiłków, wymaga pomocy przy myciu. K. S. sprawuje opiekę nad żoną, pomaga w podstawowych czynnościach życiowych.

Zgodnie z oświadczeniem złożonym przez K. S., sprawuje on opiekę nad żoną od roku 2010. Wykonywane czynności to pomoc przy toalecie i kąpieli, przygotowanie śniadania, obiadu, kolacji, podanie leków i suplementów, towarzyszenie przy wizytach lekarskich i spacerach, przygotowywanie do snu. Dzienny wymiar czasu, jaki zajmują czynności wykonywane w ramach opieki nad żoną wynosi 10 godzin dziennie. Ponadto K. S. oświadczył, że przed podjęciem opieki nad żoną był aktywny zawodowo. Zakończył prowadzenie działalności gospodarczej w dniu 30 września 2019 r. Nie posiada ustalonego prawa do emerytury ani renty. Jest osobą zarejestrowaną w Urzędzie Pracy bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych. K. S. zadeklarował również, że gdyby nie konieczność sprawowania opieki nad niepełnosprawną żoną, byłby aktywny zawodowo.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00