Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 1 marca 2023 r., sygn. II SA/Gd 688/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Diana Trzcińska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Asesor WSA Wojciech Wycichowski po rozpoznaniu w dniu 1 marca 2023 r. w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 10 maja 2022 r., nr SKO.421.334.2022 w przedmiocie świadczenia pilęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

A. K., reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika, wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z 18 marca 2022 r., utrzymującą w mocy decyzję Kierownika Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w M. z 18 marca 2022 r w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Decyzją z 18 marca 2022 r. organ I instancji na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o świadczeniach rodzinnych (u.ś.r.) odmówił przyznania A. K. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku ze sprawowaniem opieki nad ojcem G. K.

W uzasadnieniu organ I instancji, wskazał, że G.K. ma obecnie 86 lat, zamieszkuje z synem, A. K. Ze względu na ograniczoną sprawność fizyczną G. K., syn A. K. pomaga mu w wykonywaniu niektórych czynności, takich jak, przygotowanie i podanie ciepłego posiłku (kanapki w ciągu dnia ojciec przygotowuje samodzielnie), zaopatrzenie w artykuły spożywcze, przemysłowe i leki (średnio co trzy - cztery dni), utrzymanie higieny osobistej (kąpiel dwa razy w tygodniu); przygotowanie leków (ojciec przyjmuje je sam), w razie potrzeby kontakt z lekarzem i dowóz do placówki służby zdrowia, a także załatwianie spraw urzędowych według potrzeb i zaopatrzenie w opał. Zdaniem organu I instancji forma i zakres pomocy jaką wnioskodawca świadczy ojcu nie stanowi jednak przeszkody w podjęciu zatrudnienia. W rezultacie w ocenie organu I instancji nie istnieje związek przyczynowy pomiędzy brakiem aktywności zawodowej wnioskującego, a sprawowaniem opieki nad osobą niepełnosprawną, co czyni niemożliwym przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00