Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 23 lutego 2023 r., sygn. I SA/Wr 329/22
Podatkowe postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska, Sędziowie Sędzia WSA Tadeusz Haberka (sprawozdawca), Sędzia WSA Dagmara Stankiewicz-Rajchman, , Protokolant: Starszy specjalista Katarzyna Motyl, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie 23 lutego 2023 r. sprawy ze skargi P. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu z 3 marca 2022 r. znak 0201-IEW1.4261.1.2022.ADP w przedmiocie odmowy umorzenia odsetek za zwłokę od zaległości w podatku dochodowym od osób fizycznych za lata: 2010, 2011, 2012 i 2014 oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
Przedmiotem skarg P. S. jest decyzja Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu (dalej: DIAS organ odwoławczy) z 3 marca 2022 r. znak 0201-IEW1.4261.1.2022.ADP utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego we Wrocławiu (dalej: NUS, organ I instancji) z 3 grudnia 2021 r. znak 0229-SEW.4261.153.2019 odmawiającą umorzenia odsetek za zwłokę od zaległości w podatku dochodowym od osób fizycznych za lata 2010, 2011, 2012, 2014.
Postępowanie przed organami.
P. S. złożył 11 października 2019 r. wniosek o rozłożenie na raty zaległości z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych oraz z tytułu podatku od towarów i usług oraz umorzenie odsetek od ww. zaległości.
We wniosku powołał się na swoją sytuację finansową. Wskazał, że jednorazowe uregulowanie zaległości podatkowych przekracza jego aktualne możliwości finansowe. Wnioskujący oświadczył, że aktualnie nie prowadzi działalności gospodarczej, utrzymuje się z wynagrodzenia za pracę i ma na utrzymaniu dwoje uczących się dzieci. Wskazał, że jego małżonka prowadzi własną działalność gospodarczą. Z uwagi na stan zdrowia małżonki konieczne jest ponoszenie stałych wydatków na niezbędną rehabilitację.
W piśmie złożonym w toku postępowania strona złożyła dodatkowe wyjaśnienia. Wskazano, że zaległości podatkowe wynikają z prowadzonej w przeszłości działalności gospodarczej oraz wskutek dokonanego przez organ zajęcia rachunku bankowego z powodu braku terminowej zapłaty podatku od towarów i usług. Jak wyjaśniano, brak wpłaty był spowodowany zatorami płatniczymi ówczesnych klientów wnioskodawcy, co z kolei skutkowało wypowiedzeniem umów kredytowych m.in. w linii kredytowej w rachunku bieżącym i postawienie ich w stan natychmiastowej wymagalności. Z powodu braku możliwości jednorazowej spłaty zobowiązań wnioskodawca został zmuszony do zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej oraz podjęcia pracy etatowej. Strona poinformowała, że posiada wspólnie z małżonką dom obciążony kredytem i udziały w K. sp. z o.o. oraz stałe źródło dochodu w postaci umowy o pracę. W małżeństwie została ustanowiona rozdzielność majątkowa. Małżonka utrzymuje się z prowadzenia własnej działalności gospodarczej oraz renty.