Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 lutego 2023 r., sygn. III SA/Wa 1919/22

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób fizycznych

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jacek Kaute, Sędziowie sędzia WSA Agnieszka Baran (sprawozdawca), asesor WSA Agnieszka Sułkowska, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 8 lutego 2023 r. sprawy ze skargi L. sp. z o.o. z siedzibą w S. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 21 lipca 2022 r. nr 0113-KDIPT2-3.4011.358.2022.1.RR w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz L. sp. z o.o. z siedzibą w S. kwotę 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

W dniu 21 kwietnia 2022 r. wpłynął do organu podatkowego wniosek L. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w S. (dalej jako: "spółka" lub "skarżąca") o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z wypłatą wspólnikowi będącemu osobą fizyczną zaliczki na poczet przyszłej dywidendy, tj. w zakresie stosowania art. 42 ust. 1 w związku z art. 17 ust. 1 pkt 4 oraz art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm., dalej jako "ustawa o PIT").

Skarżąca wskazała w uzasadnieniu wniosku, że ma siedzibę na terenie Polski i jest polskim rezydentem podatkowym. Jedynym jej udziałowcem jest osoba fizyczna. Spółka od 1 stycznia 2022 r. skutecznie wybrała opodatkowanie na zasadach przewidzianych w Rozdziale 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych (dalej: "Ryczałt"). Pierwszy rok obrotowy opodatkowania Ryczałtem będzie zatem trwał od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. (dalej: "Pierwszy rok opodatkowania Ryczałtem"). Spółka ma prawo stosować stawkę Ryczałtu określoną w art. 28o pkt 1 ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1800), dalej jako "ustawa o CIT", tj. 10% podstawy opodatkowania. Począwszy od dnia wyboru opodatkowania Ryczałtem Spółka spełnia warunki uprawniające do wyboru i opodatkowania przewidziane w art. 28j ust. 1 pkt 1-7 ustawy o CIT. W Pierwszym roku opodatkowania Ryczałtem nie można wykluczyć, że spółka wykaże zysk bilansowy, który zgodnie z umową spółki może być wypłacony wspólnikom w trakcie roku obrotowego w formie zaliczki na poczet dywidendy, jeżeli spełnione są warunki przewidziane w art. 195 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm. dalej: "KSH"), tj. zatwierdzone sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy spółki wykazuje zysk. Wysokość zaliczki jest ograniczona do wysokości połowy zysku osiągniętego od końca poprzedniego roku obrotowego pomniejszonego o ewentualne niepokryte straty. Spółka podejmując decyzję o wypłacie zaliczki na dywidendę ustali jej wysokość zgodnie z zasadami wynikającymi z Kodeksu spółek handlowych. Zaliczka na dywidendę będzie pochodzić z zysku osiągniętego w trakcie Pierwszego roku opodatkowania Ryczałtem. Zastosowanie w stosunku do spółki będzie miała podstawowa stawka 10%, o której mowa w art. 28o pkt 1 ustawy o CIT. W związku z tym, w razie wypłaty zaliczki na dywidendę spółka będzie zobowiązana do opodatkowania sumy wypłaconej zaliczki Ryczałtem, wg stawki 10%. Pozostała kwota zysku przeznaczonego do wypłaty w formie zaliczki na poczet dywidendy, tj. po potrąceniu należnego Ryczałtu zostanie rozdysponowana na rzecz wspólnika. Spółka na podstawie ustawy o PIT dokonując wypłaty dywidendy na rzecz wspólników ma obowiązek pobrać jako płatnik zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych (dalej: "Podatek PIT") oraz odprowadzić go na rachunek właściwego urzędu skarbowego. W tym stanie faktycznym w przypadku wypłaty zaliczki na poczet dywidendy, spółka powzięła wątpliwość, czy wypłata zaliczki będzie skutkować powstaniem obowiązku podatkowego w Podatku PIT, a tym samym czy będzie skutkować obowiązkiem pobrania Podatku PIT przez spółkę jako płatnika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00