Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 16 lutego 2023 r., sygn. II SA/Po 867/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska-Tylewicz Asesor WSA Paweł Daniel po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 16 lutego 2023 r. sprawy ze skargi G. K. na decyzję Wojewody z dnia 23 września 2022 r. nr [...] w przedmiocie sprzeciwu wobec zgłoszenia zamiaru budowy oddala skargę

Uzasadnienie

Starosta [...] decyzją z dnia 29 lipca 2022 r., nr [...], wydaną na podstawie art. 30 ust. 5 c w zw. z art. 30 ust. 6 pkt. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2021r., poz. 2351 t.j. ze zm. dalej pr. bud.) ,wniósł sprzeciw od zamiaru budowy budynku garażowego o powierzchni zabudowy 34,96 m2 przewidzianego do realizacji w m. Ł., ul. [...], na działce o nr ewid. [...], gm. S..

Z uzasadnienia decyzji wynika, że w dniu 23 czerwca 2022 r. G. K. zgłosił zamiar budowy przedmiotowego budynku garażowego. Wobec stwierdzonych braków i nieprawidłowości w zgłoszeniu, postanowieniem z dnia 6 lipca 2022 r. organ zobowiązał wnioskodawcę do ich usunięcia, w terminie 14 dni od dnia doręczenia, poprzez przedłożenie decyzji o warunkach zabudowy w związku ze zmianą zagospodarowana terenu działki, która nie jest objęta ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z art. 59 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tj. Dz.U. 2021.741, dalej u.p.z.p.). Inwestor nie wywiązał się z tego obowiązku, a w piśmie z dnia 15 lipca 2022r. pełnomocnik inwestora argumentował, że warunki zabudowy dla budowy budynku garażowego nie są wymagane, na poparcie czego powołał się na stanowisko w orzecznictwie.

Starosta następnie wskazał, że zgłoszenie wraz ze złożonymi z nim dokumentami, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt. 1 pr.bud. podlega weryfikacji, podobnie jak w przypadku wniosku o pozwolenia na budowę, z tym że zakres koniecznej do złożenia dokumentacji w zależności od rodzaju zamierzenia może być mniejszy niż w przypadku postępowania w sprawie pozwolenia na budowę. Nie oznacza to jednak, że dokumentacja nie jest weryfikowana w podobnym stopniu. Z powyższego wynika, że zgłoszenie podlega sprawdzeniu pod względem zgodności z zapisami obowiązującego na danym terenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzji o warunkach zabudowy, innymi aktami prawa miejscowego oraz innymi przepisami, w tym przepisami techniczno- budowlanymi, w zależności od specyfiki przedmiotu inwestycji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00