Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 10 lutego 2023 r., sygn. II SA/Po 802/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz Asesor WSA Paweł Daniel (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 10 lutego 2023 r. sprawy ze skargi G. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 15 września 2022r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 15 września 2022 r., nr SKO [...], utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy [...] z dnia z dnia 03 sierpnia 2022 r., nr [...], w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawnym synem D. K..

Decyzja powyższa zapadła w następującym stanie faktycznym.

W dniu 27 kwietnia 2022 r. G. K. (dalej również jako: "wnioskodawczyni" albo "skarżąca") zwróciła się do Wójta Gminy [...] (dalej również jako: "Wójt" albo "organ I instancji") z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad synem D. K..

Podczas prowadzonego postępowania administracyjnego ustalono, że syn wnioskodawczyni – D. K. posiada Orzeczenie Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności z dnia 18 marca 2019 r. o znacznym stopniu niepełnosprawności, które wydane jest na stałe. Symbol stwierdzonej przez niego niepełnosprawności – 04-O (choroby narządu wzroku). Na podstawie karty informacyjnej z dnia 17 października 2016 r. rozpoznano dziedziczny zanik nerwów wzrokowych typu Kjera. Zanik nerwów wzrokowych występuje też u innych licznych krewnych D. K.. W orzeczeniu znajduje się informacja o tym, że D. K. może wykonywać pracę na poziomie "zero" w dobrych warunkach oświetleniowych - w warunkach pracy chronionej lub na przystosowanym stanowisku pracy.

Na podstawie przeprowadzonego wywiadu środowiskowego ustalono, iż D. K. jest, która pobiera rentę socjalną wraz ze świadczeniem uzupełniającym. Zamieszkuje wspólnie z matką G. oraz ojcem J., z którymi prowadzi jedno gospodarstwo domowe. Ojciec pracuje zawodowo jako ochroniarz w firmie H. , ponadto pobiera rentę inwalidzką z ZUS oraz posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Natomiast matka - G. - ubiegając się o świadczenie pielęgnacyjne na syna D. , wyjechała za granicę w celach zarobkowych na okres około 6 tygodni począwszy od 01 czerwca 2022 r. Syn D. oświadczył, że faktyczną opiekę przed wyjazdem do N. sprawowała nad nim matka. W okresie, kiedy wnioskodawczyni przebywała za granicą, opiekę nad D. K. sprawuje najbliższa rodzina, tj. ojciec, babcia i ciocia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00