Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 16 lutego 2023 r., sygn. II SA/Ol 832/22

Ruch drogowy

Dnia 16 lutego 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Marzenna Glabas (spr.) Sędziowie sędzia WSA Bogusław Jażdżyk sędzia WSA Piotr Chybicki Protokolant specjalista Wojciech Grabowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 lutego 2023 roku sprawy ze skargi A. Ł. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia [...] nr [...] w przedmiocie skierowania na badania lekarskie - oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z 28 września 2022 r., nr "[...]", Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Olsztynie (dalej jako: "Kolegium", "organ odwoławczy") utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Olsztyna z 22 lipca 2022 r. o skierowaniu A. L. (dalej jako: "skarżący") na badania lekarskie przeprowadzane w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami.

W uzasadnieniu Kolegium przytoczyło treść art. 75 ust. 1 pkt 5 i art. 99 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (t. j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1212, dalej też jako: "ustawa"). Podniosło, że dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym niezbędne jest czuwanie nad tym, aby osoby mające uprawnienia do kierowania pojazdami miały wymaganą w tym zakresie sprawność i to nie tylko w chwili ubiegania się o uprawnienia, ale również w okresie późniejszego z nich korzystania.

W interesie społecznym jest bowiem, aby wszyscy kierowcy posiadali predyspozycje zdrowotne do prowadzenia pojazdów silnikowych w sposób, który nie będzie zagrażał nie tylko ich zdrowiu i życiu, lecz również wszystkich innych użytkowników dróg. Dlatego też zastrzeżenia co do stanu zdrowia kierowcy powinny dotyczyć tego rodzaju aspektów zdrowia, które mogłyby mieć wpływ na zdolność do bezpiecznego prowadzenia pojazdów a sformułowanie, że mają być uzasadnione oznacza, że są one oparte na słusznych i usprawiedliwionych podstawach.

Wyjaśniono, że w rozpatrywanym przypadku konieczność przeprowadzenia stosownego specjalistycznego badania lekarskiego uzasadnia załączona do akt sprawy informacja Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Olsztynie (dalej jako: "WOMP") z 29 marca 2022 r. Dyrektor tego ośrodka poinformował, że w toku przeprowadzonych badań lekarze powzięli uzasadnione wątpliwości co do prawidłowości stanu zdrowia skarżącego. Stwierdzono u niego "[...]", co może rzutować na uprawnienia do kierowania pojazdami. W piśmie z 4 lipca 2022 r., po zapoznaniu się z dokumentacją medyczną przedłożoną przez skarżącego, dyrektor WOMP podtrzymał swoje stanowisko o uzasadnionych wątpliwościach co do stanu zdrowia skarżącego mogących stanowić przeciwwskazania do posiadania uprawnień do kierowania pojazdami. Kolegium zgodziło się ze stanowiskiem organu I instancji, że informacja dyrektora WOMP, poparta dołączoną do akt sprawy dokumentacją medyczną, stanowi informację wiarygodną, a zatem uzasadniającą wydanie decyzji o skierowaniu na badania lekarskie. Podniesiono, że WOMP jest placówką specjalizującą się w badaniu kierowców, stąd wiarygodność wskazanych zastrzeżeń co do stanu zdrowia skarżącego nie może budzić wątpliwości. Organ odwoławczy zaznaczył, że przeciwwskazania do kierowania pojazdami nie muszą wykluczać zdolności do pracy na określonym stanowisku, stąd na podstawie orzeczenia lekarskiego z 18 marca 2022 r. o zdolności skarżącego do pracy na stanowisku dozorcy nie można rozstrzygać o jednoczesnym braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Zauważono, że WOMP wskazał na konieczność pracy w szkłach korekcyjnych. Również dokumentacja medyczna przedłożona przez skarżącego wskazuje na wadę wzroku - "[...]". Pozostałe wyniki badań okulistycznych, wobec braku wiedzy specjalistycznej organu I instancji oraz Kolegium, podlegają weryfikacji przez uprawniony do tego organ, specjalizujący się w badaniu kierowców, który dokona weryfikacji stwierdzonych dolegliwości zdrowotnych, uwzględniając przy tym również cukrzycę i chorobę serca, pod kątem zdolności do bezpiecznego kierowania pojazdem. Kolegium stwierdziło, że przekonanie skarżącego o tym, że może prowadzić pojazdy mechaniczne w ruchu lądowym i nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych w tym zakresie, nie jest wystarczające, by zanegować zaskarżone rozstrzygnięcie. Okoliczność ta musi być obiektywnie zweryfikowana. Temu celowi służy właśnie instytucja skierowania na badania lekarskie, która znajduje zastosowanie, gdy jest prawdopodobne, że stan zdrowia kierowcy świadczy o istnieniu przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Nie jest natomiast wymagana pewność w tym zakresie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00