Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 9 lutego 2023 r., sygn. II SA/Ol 873/22

Ochrona przyrody

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) Sędziowie sędzia WSA Ewa Osipuk sędzia WSA Bogusław Jażdżyk po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 9 lutego 2023 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego w Elblągu na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Elblągu z dnia [...], nr [...] w przedmiocie kary za usunięcie drzew bez wymaganego zezwolenia oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z 17 lutego 2022 r. Prezydent [...] (dalej: "Prezydent", "organ pierwszej instancji") wymierzył W.G. (dalej: "właściciel gruntów", "odwołujący się") administracyjną karę pieniężną w wysokości 434.611,11 zł za usunięcie z działek o numerach [...], bez dokonania zgłoszenia 212 drzew o obwodach pni obliczonych na podstawie art. 89 ust. 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (teksy jednolity Dz.U. z 2021 r, poz. 1098, ze zm.), dalej: "ustawa". Prezydent zakreślił termin 14 dni od dnia, w którym niniejsza decyzja stanie się ostateczna, do zapłaty ustalonej kary i poinformował, że nieuiszczone w wyznaczonym terminie kary podlegają przymusowemu ściągnięciu, wraz z odsetkami za zwłokę, w trybie określonym w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

W uzasadnieniu decyzji podano, że 9 kwietnia 2021 r. na terenie wycinki zmierzono najmniejsze średnice 323 pni po wyciętych drzewach, których obwody na wysokości 5 cm nad powierzchnią gruntu posiadały parametry określone w art. art. 83f ust. 4 ustawy o ochronie przyrody i sklasyfikowano ich gatunek lub rodzaj, a także sporządzono dokumentację fotograficzną. Na tej podstawie, 15 kwietnia 2021 r. organ wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie. W toku postępowania właściciel gruntów wyjaśnił w piśmie z 23 kwietnia 2021 r., że po nabyciu ww. nieruchomości zamierzał przystąpić do użytkowania zgodnie z przeznaczeniem tych gruntów, tj. do użytkowania rolniczego. Wyjaśnił, że nieruchomości te były użytkowane rolniczo przynajmniej jeszcze w latach dziewięćdziesiątych i oznaczone były jako grunty orne. Po nabyciu nieruchomości przez poprzednich właścicieli, kultura gruntów uległa degradacji. Wyrosły na niej zadrzewienia co skutkowało zaklasyfikowaniem nieruchomości (prawdopodobnie w 2018 r.) do kategorii gruntów zadrzewionych i zakrzewionych na użytkach rolnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00