Wyrok WSA w Lublinie z dnia 28 lutego 2023 r., sygn. III SA/Lu 567/22
Środki unijne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak Sędziowie Sędzia WSA Ewa Ibrom Sędzia WSA Iwona Tchórzewska (sprawozdawca) po rozpoznaniu w dniu 28 lutego 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi [...] Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w L. na decyzję Zarządu Województwa Lubelskiego z dnia [...] sierpnia 2022 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu środków europejskich stanowiących dofinansowanie udzielone na realizację projektu oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją nr [...] z dnia [...] 2022 r., po rozpatrzeniu odwołania skarżącej C. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w L., Zarząd Województwa Lubelskiego – Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie nr [...] z dnia [...] 2022 r., zobowiązującą skarżącą do zwrotu środków przeznaczonych na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich w kwocie [...]zł, wraz z odsetkami w wysokości jak dla zaległości podatkowych, liczonymi od dnia przekazania środków, to jest od dnia 26 lipca 2021 r. do dnia zapłaty.
Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie sprawy.
Na podstawie umowy z dnia [...] 2021 r., nr [...] o dofinansowanie projektu "[...]!", zawartej pomiędzy Województwem Lubelskim – Wojewódzkim Urzędem Pracy w Lublinie, pełniącym funkcję Instytucji Pośredniczącej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, a C. Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, skarżącej zostało przyznane dofinansowanie ze środków europejskich w kwocie nieprzekraczającej [...] zł. Zgodnie umową, koszty pośrednie stanowiły 25% poniesionych, udokumentowanych i zatwierdzonych w ramach projektu wydatków bezpośrednich.
Celem głównym projektu było zwiększenie aktywności zawodowej i społecznej [...] osób z niepełnosprawnościami ([...] kobiet, [...] mężczyzn), zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym z terenu określonych gmin województwa lubelskiego. Zakres projektu obejmował: zadanie nr 1 - diagnoza potrzeb uczestników – stworzenie ścieżki reintegracji, zadanie nr 2 - usługi aktywnej integracji o charakterze społecznym: poradnictwo specjalistyczne, trening umiejętności społecznych i trening aktywnego poszukiwania pracy, zadanie nr 3 – zajęcia z trenerem aktywności, zadanie nr 4 - indywidualne i kompleksowe pośrednictwo pracy, zadanie nr 5 - szkolenia podnoszące/uzupełniające kwalifikacje zawodowe, zadanie nr 6 - staże.