Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 20 lutego 2023 r., sygn. III SA/Kr 1276/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jakub Makuch (spr.) Sędzia WSA Elżbieta Czarny-Drożdżejko Sędzia WSA Tadeusz Kiełkowski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 20 lutego 2023 r. sprawy ze skargi U. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia 9 czerwca 2022 r., znak SKO-NP-4115-237/22 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi U. R. (dalej: "skarżąca") jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z 9.06.2022 r. (znak SKO-NP-4115-237/22) utrzymująca w mocy decyzję Wójta Gminy G. z 25.04.2022r. (znak: [...]) o odmowie przyznania skarżącej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Decyzja ta zapadła w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

1.

Wójt Gminy G. decyzją z 25.04.2022 r. (znak: [...]) orzekł o odmowie przyznania skarżącej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej z uwagi na opiekę nad ojcem. W uzasadnieniu przytoczył art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz wskazał, iż wniosek o świadczenie pielęgnacyjne skarżąca złożyła 1.03.2022 r. Do wniosku dołączyła orzeczenie z 16.04.2021 r. o znacznym niepełnosprawności ojca. Organ I instancji podał, że ojciec skarżącej jest w stałym leczeniu okulistycznym (nie widzi), pulmonologicznym, kardiologicznym oraz diabetologicznym, nie jest w stanie samodzielnie zaspokoić podstawowych potrzeb życiowych. Z przeprowadzonego w postępowaniu wywiadu środowiskowego wynika, że skarżąca sprawuje opiekę nad ojcem, a zakres tej opieki obejmuje pomoc we wszystkich czynnościach dnia codziennego tj.: utrzymanie higieny osobistej, ubieranie, przygotowywanie posiłków, podawanie leków, pranie, gotowanie, wizyty u lekarzy. Żona niepełnosprawnego, nie jest w stanie się nim opiekować, gdyż sama wymaga opieki (cierpi na chorobę Parkinsona). Ponadto organ ustalił, że skarżąca ma jeszcze pięcioro rodzeństwa. I tak, siostra B. jest zakonnicą i mieszka w T., a pozostałe rodzeństwo oświadczyło, że nie są w stanie świadczyć opieki nad ojcem, jak też i udzielać pomocy finansowej ze względu na obowiązki rodzinne. Końcowo organ I instancji podał, że skarżąca nie spełnia przesłanek do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, gdyż niepełnosprawność jej ojca powstała po ukończeniu 25 roku życia (art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych). Nadto Wójt wskazał, iż do 31.10.2021 r. skarżąca pobierała specjalny zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad ojcem, a od 1.11.2021 r. nie składała już wniosków o to wsparcie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00