Wyrok WSA w Krakowie z dnia 23 lutego 2023 r., sygn. III SA/Kr 1371/22
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący S WSA Ewa Michna (spr.) Sędziowie S WSA Katarzyna Marasek - Zybura ASR WSA Marta Kisielowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 23 lutego 2023 r. sprawy ze skargi M. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia 17 maja 2022 r., nr SKO-NP- 4115-421/21 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego skargę oddala.
Uzasadnienie
Decyzją z 19 lipca 2021 r., nr [...] Wójt Gminy G. odmówił M. P. (dalej: skarżąca) przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad matką.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, że w sprawie nie została spełniona przesłanka z art. 17 ust. 1b ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 615) - dalej: "u.ś.r.", niepełnosprawność matki skarżącej istnieje bowiem od ukończenia przez nią 45 roku życia.
W odwołaniu skarżąca zarzuciła organowi nieprawidłowe zastosowanie art. 17 ust. 1b u.ś.r., tj. pominięcie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2014 r., sygn. K 38/13. Skarżąca podała, że sprawuje opiekę nad matką codziennie i całodobowo, dlatego też nie może podjąć zatrudnienia. Wskazała też, że pobiera specjalny zasiłek opiekuńczy, z którego zrezygnuje w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Nowym Sączu, decyzją z 17 maja 2022 r., znak: SKO-NP-4115-421/21 utrzymało w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji.
Kolegium wskazało, że decyzja organu I instancji, mimo dokonania przez ten organ błędnej wykładni art. 17 ust. 1b u.ś.r., tj. z pominięciem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2104 r., sygn. K 38/13, odpowiadała jednak prawu.
Dalej Kolegium podało, że na podstawie wywiadu środowiskowego oraz złożonych przez skarżącą pisemnych oświadczeń ustalono, że matka skarżącej ma 71 lat, jest wdową, posiada znaczny stopień niepełnosprawności, leczy się na wiele chorób przewlekłych tj.: niewydolność serca, kardiomiopatia niedokrwienna pozawałowa; jest po 2-ch zawałach serca, ma nadciśnienie tętnicze II stopnia, hipercholesterolemię, przepuklinę przełykową, wrzody, zaćmę obu oczu, upośledzenie słuchu, zaburzenia barwnikowe skóry; jej sytuacja zdrowotna jest trudna ponieważ ma ona ogromne problemy z poruszaniem się; porusza się tylko z pomocą osoby drugiej i chodzika. Z uwagi na niepełnosprawność wymaga całodobowej opieki osoby drugiej. Pomoc i opiekę na rzecz matki świadczy skarżąca, która z nią mieszka. Pomaga matce we wszystkich czynnościach dnia codziennego tj. przy higienie osobistej, przygotowaniu i podawaniu posiłków, załatwianie spraw urzędowych, ustalanie wizyt lekarskich, wykupuje recepty. Pomoc i opieka skarżącej jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania matki, która z uwagi na swoją niepełnosprawność ruchową, jest zdana tylko na pomoc osoby drugiej.