Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 1 lutego 2023 r., sygn. II SA/Ke 45/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Detka Sędziowie Sędzia WSA Jacek Kuza (spr.) Sędzia WSA Beata Ziomek po rozpoznaniu w dniu 1 lutego 2023 r. na posiedzeniu niejawnym, w trybie uproszczonym sprawy ze skargi J. Ł. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] października 2022 r. [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję organu I instancji; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz J. Ł. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Kielcach zaskarżoną decyzją z 31 października 2022 r. [...], po rozpatrzeniu odwołania J. Ł. od decyzji z 12 maja 2022 r. wydanej z upoważnienia Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej, odmawiającej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowaniem opieki nad matką, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa utrzymało zaskarżoną decyzję w mocy.

W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że nie było kwestionowane, że J. S. legitymuje się orzeczeniem zaliczającym ją do osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Orzeczenie wydano na stałe i wynika z niego, że niepełnosprawność powstała po 67 roku życia.

Organ II instancji zaznaczył, że niniejsza sprawa była już analizowana przez Kolegium, które uchyliło decyzję organu I instancji i przekazało sprawę do ponownego rozpoznania. Pomimo jednak wcześniejszego stanowiska organu odwoławczego, Prezydent podtrzymał swoje stanowisko, że żądane świadczenie się nie należy, bo niepełnosprawność nie powstała przed 18 lub 25 rokiem życia. Wobec powyższego Kolegium zaznaczyło, że po wydaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2014 r. sygn. K 38/13, ugruntowała się linia orzecznicza, z której wynika, że nie jest dopuszczalne oparcie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na tej części art. 17 ust. 1b z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r. poz. 111, ze zm.), dalej zwanej "u.ś.r.", która została uznana za niezgodną z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP. W związku z powyższym, okoliczność, że niepełnosprawność powstała po 18 roku życia, nie wyklucza przyznania prawa do wnioskowanego świadczenia. Nie ma bowiem znaczenia wiek, w którym niepełnosprawność powstała, lecz istotne jest, że występuje ona w stopniu znacznym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00