Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 9 lutego 2023 r., sygn. II SA/Gl 1588/22
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Siudyka (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska, Sędzia WSA Krzysztof Nowak, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 9 lutego 2023 r. sprawy ze skargi T. B. (B.) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 17 sierpnia 2022 r. nr SKO.PSŚ/41.5/3940/2021/18096 w przedmiocie świadczenia wychowawczego oddala skargę.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach (SKO) decyzją z dnia 17 sierpnia 2022 r. nr SKO.PSŚ/41.5/3940/2021/18096, po rozpatrzeniu odwołania T. B. od decyzji Wojewody Śląskiego z dnia 20 sierpnia 2020 r. [...], odmawiającej w okresie od 1 października 2018 r. do 30 września 2019 r. prawa do dodatku dyferencyjnego (w postaci świadczenia wychowawczego) na dziecko F. R. – utrzymało w mocy decyzję pierwszoinstancyjną.
Z akt sprawy wynika, że T. B. (strona skarżąca) wnioskiem z dnia 30 sierpnia 2018 r. domagała się ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego na dziecko - syna F. R. (ur. [...] r.) w okresie 218/2019.
Wojewoda Śląski decyzją dnia 20 sierpnia 2020 r. nr [...] odmówił w okresie od 1 października 2018 r. do 30 września 2019 r. prawa do dodatku dyferencyjnego (w postaci świadczenia wychowawczego ) na dziecko F. R.. W uzasadnieniu wydanego rozstrzygnięcia organ I instancji wskazał, że strona skarżąca wraz z dzieckiem zamieszkują w Polsce, gdzie nie wykonuje działalności zawodowej, natomiast ojciec dziecka - J. R. wykonywał działalność zawodową na terenie Republiki [...]. Dalej wskazał na przepisy unijne i wyjaśnił, że zgodnie z prawem wniosek złożony przez stronę skarżącą został przekazany do instytucji w zakresie świadczeń rodzinnych na terenie [...]. Stwierdził, że Polska jako państwo w drugiej kolejności właściwe do realizacji świadczeń rodzinnych, rozpatruje prawo do ewentualnego dodatku dyferencyjnego zgodnie z art. 68 ust. 2 Rozporządzenia (WE) Nr 833/ 2004, który stanowi, że w przypadku zbiegu uprawnień, świadczenia rodzinne udzielane są zgodnie z ustawodawstwem wyznaczonym jako mające pierwszeństwo. Uprawnienia do świadczeń rodzinnych z tytułu innych kolidujących ustawodawstw są zawieszane do kwoty przewidzianej przez pierwsze ustawodawstwo i w odpowiednim przypadku określony jest dodatek dyferencyjny do sumy, który przekracza tę kwotę. Wyjaśnił, że dodatek dyferencyjny przysługuje w sytuacji, gdy spełnione są kryteria ustawodawstwa polskiego uprawniające do wnioskowanych świadczeń w Polsce i kwota zagranicznych świadczeń przewidziana przez pierwsze ustawodawstwo jest mniejsza od kwoty świadczeń przysługujących w Polsce. Zauważył dalej, że wysokość świadczeń przysługujących w Republice [...] na dziecko była wyższa od świadczenia wychowawczego w Polsce na dziecko i dodatek dyferencyjny nie przysługuje.