Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 23 lutego 2023 r., sygn. II SA/Gd 676/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Magdalena Dobek-Rak (spr.) Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz Asesor WSA Wojciech Wycichowski po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 23 lutego 2023 r. sprawy ze skargi E. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 21 czerwca 2022 r., nr SKO Gd/1392/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

E. K. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z 21 czerwca 2022 r., nr SKO Gd/1392/22, którą utrzymano w mocy decyzję Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w K. z 6 września 2021 r., nr ŚR.8252.4551.37.2359.2021, wydaną z upoważnienia Burmistrza Gminy K., o odmowie przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad osobą niepełnosprawną.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym

i prawnym:

E. K. złożyła do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w K. wniosek o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad niepełnosprawną matką E. R.

Ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wynika, że matka skarżącej, E. R. (ur. 4 października 1953 r.) legitymuje się orzeczeniem Obwodowej Komisji Lekarskiej ds. Inwalidztwa i Zatrudnienia ZUS z dnia 23 maja 1995 r. zaliczającym ją do pierwszej grupy inwalidów z ogólnego stanu zdrowia. Wyrokiem z dnia 12 maja 1999 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku (sygn. akt [...]) przyznał E. R. prawo do stałej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz prawo do dodatku z tytułu niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Do wniosku skarżąca dołączyła karty informacyjne leczenia szpitalnego E. R. z 2018 r., a także zaświadczenie lekarskie z dnia 7 lipca 2021 r. wydane przez lekarza rodzinnego, z którego wynika, że Z. R. (małżonek matki skarżącej) ze względu na stan zdrowia - upośledzenie wzroku i słuchu - wymaga okresowej opieki osoby drugiej. Z dołączonego do wniosku wykazu czynności opiekuńczych wynika zaś, że skarżąca w ramach sprawowanej opieki zapewnia matce pomoc w higienie osobistej, prowadzi ją do toalety i podmywa, wymienia pielucho-majtki, balsamuje ciało, przygotowuje codziennie ubrania, pomaga przy ćwiczeniach fizycznych, 4 razy dziennie mierzy ciśnienie, podaje leki 2-3 razy dziennie, zapewnia hydromasaż i masaż pleców. Skarżąca przygotowuje i podaje posiłki, sprząta, pierze, prasuje, umawia wizyty lekarskie i transport do lekarza, opłaca rachunki, robi zakupy i realizuje recepty, załatwia sprawy urzędowe, wychodzi na spacery, przygotowuje opał i pali w piecu, wykonuje czynności ogrodnicze, odśnieża, czyta pisma urzędowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00