Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 22 lutego 2023 r., sygn. II SA/Gd 669/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Diana Trzcińska Asesor WSA Justyna Dudek-Sienkiewicz po rozpoznaniu w dniu 22 lutego 2023 r. w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A. C. - I. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 17 maja 2022 r., nr SKO.421.359.2022 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku na rzecz skarżącego A. C. - I. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Skarga A. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z 17 maja 2022 r. wniesiona została w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Wójt Gminy G. rozpoznając wniosek skarżącej decyzją z 17 grudnia 2021 r. odmówił przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w związku z opieką nad matką, W. C.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Słupsku rozpoznając odwołanie skarżącej, decyzją z 19 stycznia 2022 r. uchyliło powyższą decyzję i przekazując sprawę do ponownego rozpatrzenia zaleciło uzupełnienie postępowania dowodowego w niezbędnym zakresie. W tym celu nakazano zbadanie, czy w grę wchodzi opieka całodobowa, czy przy właściwym zorganizowaniu opieki możliwe jest podjęcie zatrudnienia przez skarżącą, mając na uwadze potrzeby osoby niepełnosprawnej i czy czas potrzebny do opieki bezpośrednio i wyłącznie nad matką w ciągu doby wyklucza aktywność zawodową, np. w niepełnym wymiarze. W szczególności zaś Kolegium zaleciło, by ustalić, czy matka skarżącej jest w stanie funkcjonować samodzielnie przez kilka godzin dziennie, co umożliwiałoby stronie podjęcie pracy, choćby w niepełnym wymiarze.

Wójt Gminy G. decyzją z 18 marca 2022 r. odmówił przyznania skarżącej świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w związku z opieką nad matką, W. C. W ocenie organu A. C nie spełnia przesłanek uprawniających do świadczenia, ponieważ niepełnosprawność osoby wymagającej opieki zaistniała po 50-tym roku (niepełnosprawność nie powstała przed ukończeniem 18 lub 25 roku życia, o którym mowa w art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych). Organ niezależnie od tego ustalenia wskazał też, że A.C. nie pracuje zawodowo, a jej ostatnie świadectwo pracy wystawione było dnia 30 listopada 2006r. Po tej dacie, zgodnie z oświadczeniem skarżącej, nie pracowała zawodowo, gdyż zajmowała się wychowaniem swoich dzieci.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00