Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 15 lutego 2023 r., sygn. II SA/Gd 944/22

Inne

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Diana Trzcińska Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Asesor WSA Justyna Dudek-Sienkiewicz (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 15 lutego 2023 r. sprawy ze skargi U. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 8 września 2022 r. nr SKO Gd/1574/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarga U. D. (dalej: wnioskodawczyni, skarżąca) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 8 września 2022 r., nr SKO Gd/1574/22, wniesiona została w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Prezydent Miasta G. decyzją z dnia 4 lutego 2022 r. odmówił skarżącej ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką sprawowaną nad matką B. R..

Prezydent ustalił, że B. R. jest wdową i posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności przyznane na stałe, wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania Niepełnosprawności w G. w dniu 23 kwietnia 2012 r. Ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 26 marca 2012 r., natomiast niepełnosprawność istnieje od października 2011 r. U. D. jest córką B. R., nie jest nigdzie zatrudniona, nie pobiera emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, nie jest zarejestrowana jako osoba bezrobotna w Powiatowym Urzędzie Pracy. Wnioskodawczyni przedłożyła zaświadczenie o ostatnim okresie zatrudnienia, które trwało do 20 sierpnia 2021 r. i była to praca poza granicami Polski.

Organ ustalił też, że B. R. jest po mastektomii z powodu nowotworu piersi, choruje na nadciśnienie tętnicze, ma zmiany zwyrodnieniowe stawów, cierpi na dyskopatię oraz żylaki kończyn dolnych, wymaga pomocy osoby drugiej w czynnościach higienicznych (kąpiel, mycie włosów, obcinanie paznokci). Po mieszkaniu porusza się samodzielnie, samodzielnie spożywa posiłki, korzysta z toalety i przyjmuje leki, prowadzi oddzielne gospodarstwo domowe. Wnioskodawczyni oświadczyła, że przyjeżdża do matki codziennie, rano robi jej śniadanie i przygotowuje obiad, przebywa u niej do wieczora, a jeśli zachodzi taka potrzeba, to nocuje. Opieka nad matką polega na pomocy w czynnościach higienicznych, wymianie pieluchomajtek, umawianiu wizyt lekarskich, opłacaniu rachunków, robieniu zakupów, załatwianiu spraw urzędowych, przynoszeniu opału. U. D. oświadczyła też, że zrezygnowała z zatrudnienia za granicą ze względu na pogarszający się stan zdrowia matki, która nie może dźwigać ani podnosić ciężkich rzeczy, ma problemy z poruszaniem się, kłopoty z ciśnieniem, a konieczność sprawowania długotrwałej opieki nad matką jest główną przeszkodą w podjęciu przez skarżącą zatrudnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00