Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 15 lutego 2023 r., sygn. II SA/Gd 967/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Diana Trzcińska Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Asesor WSA Justyna Dudek-Sienkiewicz (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 15 lutego 2023 r. sprawy ze skargi B. T.-D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 13 września 2022 r. nr SKO Gd/2221/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarga B. D. (dalej: wnioskodawczyni, skarżąca) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 13 września 2022 r., nr SKO Gd/2221/22, wniesiona została w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Wnioskiem z dnia 11 października 2021 r. skarżąca wniosła do Prezydenta Miasta Gdańska o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką sprawowaną nad matką, M. G.

Prezydent Miasta Gdańska decyzją z dnia 29 marca 2022 r. odmówił skarżącej przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. Prezydent Miasta ustalił, że M. G. orzeczeniem z dnia 29 marca 1994 r. wydanym przez Komisję Lekarską Do Spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia w Bydgoszczy, została zaliczona do pierwszej grupy inwalidów, a inwalidztwo istniało przed 1 listopada 1993 r. i ma charakter trwały; w uzasadnieniu orzeczenia wskazano, że postępujące zaburzenia statyczno-ruchowe i ból powodują niezdolność do samodzielnej egzystencji. Stosownie do oświadczenia złożonego przez skarżącą, do czynności wykonywanych przez nią w związku z opieką nad matką należą: pobudka, kąpiel, strzyżenie włosów, moczenie nóg, obcinanie paznokci, prowadzenie do toalety, wymiana pieluchomajtek, przygotowanie ubrań i ubieranie, ćwiczenia fizyczne, mierzenie ciśnienia 2 razy dziennie, podawanie leków, przygotowanie i podawanie posiłków do 5 razy dziennie, codziennie - sprzątanie, pranie, prasowanie; wizyty lekarskie, opłacanie rachunków, codzienne zakupy, recepty, sprawy urzędowe - w zależności od potrzeb, wyjścia na spacery, do kościoła, czynności ogrodnicze, czytanie książek, pism urzędowych, ścielenie łóżka (wymiana pościeli), masaże, oklepywanie, czuwanie podczas snu w zależności od potrzeb. M. G. jest osobą niesamodzielną, głównie leżącą i siedzącą, porusza się przy pomocy kul, balkonika oraz wózka inwalidzkiego. Wymaga pomocy we wszelkich czynnościach dnia codziennego, nie może pozostawać w domu sama nawet na kilka godzin. Nie jest w stanie sama funkcjonować bez dozoru i pomocy innej osoby ze względu na schorzenia i zły stan zdrowia (reumatoidalne zapalenie stawów, stan po operacji jelit, udarze, operacji biodra, wrzody żołądka). Skarżąca mieszka z matką.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00