Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 8 lutego 2023 r., sygn. II SA/Gd 575/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Diana Trzcińska Asesor WSA Justyna Dudek – Sienkiewicz po rozpoznaniu w dniu 8 lutego 2023 r. w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi K. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 16 maja 2022 roku, nr SKO Gd/6820/21 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1) uchyla zaskarżoną decyzję; 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku na rzecz skarżącej K. L. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

K. L. (dalej: strona, wnioskodawca, skarżąca) reprezentowana przez pełnomocnika wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku (dalej: organ II instancji, organ odwoławczy, Kolegium) z dnia 16 maja 2022 r., którą organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję Wójta Gminy S. z dnia 21 października 2021 r. odmawiającą skarżącej przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej wnioskowanego na matkę R. E.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Pismem z 13 września 2021 r. strona reprezentowana przez pełnomocnika zwróciła się do Urzędu Gminy z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia w związku z opieką nad niepełnosprawną matką. We wniosku stwierdziła, że w przypadku przyznania jej tego świadczenia wnosi o uchylenie decyzji dotyczącej przyznania jej specjalnego zasiłku opiekuńczego. Bowiem wcześniej - w dniu 20 sierpnia 2021 r. - Wójt Gminy wydał decyzję o przyznaniu stronie prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego w związku z rezygnacją lub niepodejmowaniem zatrudnienia w celu sprawowania stałej opieki nad matką.

Organ I instancji - po przeprowadzeniu postępowania w zakresie przedmiotowego wniosku - w dniu 21 października 2021 r. wydał decyzję, na mocy której omówił przyznania stronie świadczenia pielęgnacyjnego. W uzasadnieniu wskazał, iż w sprawie nie spełniono przesłanki zawartej w art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2022 r., poz. 615 ze zm.), zwanej dalej "u.ś.r.", do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, ponieważ niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała po 18 roku życia. Niezależnie od indywidualnych rozstrzygnięć sądów administracyjnych, przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych nie zostały zmienione w zakresie ustalenia prawa do ww. świadczenia względem daty powstania niepełnosprawności osoby wymagającej opieki. Organ uznał także, iż analiza zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego nie pozwoliła na ustalenie, że pomiędzy niepodejmowaniem lub rezygnacją z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, a rzeczywistym zakresem podejmowanych czynności związanych ze sprawowaną nad matką opieką zaistniał związek przyczynowo – skutkowy. W związku z powyższym w sprawie nie doszło także do wypełnienia przesłanki określonej w art. 17 ust. 1 u.ś.r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00