Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 2 lutego 2023 r., sygn. II SA/Gd 630/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz (spr.) Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz Asesor WSA Justyna Dudek-Sienkiewicz po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 2 lutego 2023 r. sprawy ze skargi M. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 26 kwietnia 2022 r. nr SKO.421.295.2022 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarga M. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 26 kwietnia 2022 r., nr SK0.421.295.2022, wniesiona została w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Wójt Gminy Słupsk, po rozpoznaniu wniosku skarżącej z dnia 31 stycznia 2022 r., decyzją z dnia 7 marca 2022 r. odmówił przyznania skarżącej świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w związku z opieką nad mężem – J. C. uznanym orzeczeniem Lekarza Orzecznika ZUS z dnia 29 stycznia 2019 r. za trwale całkowicie niezdolnego do pracy i trwale niezdolnego do samodzielnej egzystencji.

Uzasadniając wydaną decyzję, Wójt, powołując się na art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych, wskazał, że skoro skarżąca nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, nie może przysługiwać jej wnioskowane świadczenie. Jednocześnie, Wójt wskazał, że mąż skarżącej jest osobą niepełnosprawną od 2015 r., kiedy to przeszedł udar, w wyniku którego ma niedowład prawostronny, po mieszkaniu porusza się przy pomocy chodzika, na spacer sam schodzi po schodach, na zewnątrz porusza się na wózku inwalidzkim. Opieka skarżącej nad mężem polega na pomocy w utrzymaniu higieny osobistej, przygotowaniu ubrania i pomocy w ubraniu, mierzeniu ciśnienia, przygotowaniu leków, smarowaniu prawej dłoni i prawej nogi, zakładaniu ortezy na prawą dłoń, przygotowywaniu posiłków. W opiece nad mężem skarżącej pomaga jego brat, kiedy nie jest w pracy. Skarżąca jest zaś zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy w Słupsku jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych, a jej ostatnie zatrudnienie miało miejsce w okresie od 11 października 2021 r. do 31 października 2021 r. i ustało w wyniku upływu czasu, na który była zawarta umowa o pracę. Wcześniej, od 2015 r. do 31 grudnia 2021 r. skarżąca pracowała w różnych zakładach pracy, opiekę nad konkubentem, a obecnie mężem, łącząc z wykonywaną pracą. Wójt podkreślił przy tym, że skarżąca złożyła oświadczenie, że mogłaby pogodzić opiekę nad niepełnosprawnym mężem z podjęciem zatrudnienia, gdyby to była praca zmianowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00