Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 28 lutego 2023 r., sygn. II SA/Bd 1099/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Joanna Janiszewska-Ziołek Sędziowie sędzia WSA Katarzyna Korycka (spr.) sędzia WSA Grzegorz Saniewski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 28 lutego 2023 r. sprawy ze skargi H. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] września 2022 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta [...] z dnia [...] września 2022 r. nr [...].

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] września 2022 r. nr [...] Wójt Gminy O. odmówił skarżącej H. G. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawną w stopniu znacznym córką – M. G.. Odmowę przyznania wnioskowanego świadczenia organ uzasadnił zaistnieniem przesłanki negatywnej, o której mowa w art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 615 ze zm., dalej powoływanej jako "u.ś.r."), ponieważ skarżąca od dnia [...] kwietnia 2014 r. legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i od co najmniej 5 lat ma ustalone prawo do renty z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

Od powyższej decyzji skarżąca wniosła odwołanie, podnosząc że zdyskwalifikowanie jej z otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego z uwagi na pobieranie renty jest dla niej krzywdzące. Podkreśliła przy tym, że nie przerwie opieki nad córką, że dochód jaki otrzymuje z renty nie wystarcza jej na zabezpieczenie potrzeb rodziny oraz że jest gotowa zawiesić prawo do renty, ale dopiero gdy będzie pewna, że otrzyma świadczenie pielęgnacyjne.

Po rozpatrzeniu powyższego odwołania Samorządowe Kolegium Odwoławcze ("SKO") decyzją z dnia [...] września 2022 r. nr [...] utrzymało w mocy zaskarżone rozstrzygnięcie organu I instancji. W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a u.ś.r. wyrokiem TK z dnia 26 czerwca 2019 r. sygn. akt SK 2/17, częściowo uznany został co prawda za niezgodny z Konstytucją RP. Jednakże, jak podkreślił organ, tylko odnośnie osób z rentą z tytułu częściowej niezdolności do pracy istnieje możliwość ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w oparciu o ww. wyrok. Skarżącej, jako uprawnionej do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, w ocenie SKO, nie przysługuje zatem wnioskowane świadczenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00