Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 stycznia 2023 r., sygn. III SA/Wa 594/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Alojzy Skrodzki, Sędziowie sędzia WSA Hanna Filipczyk, asesor WSA Tomasz Grzybowski (sprawozdawca), Protokolant sekretarz sądowy Cezary Ciwiński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 stycznia 2023 r. sprawy ze skargi J.B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia [...] grudnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności byłego prezesa zarządu wraz ze spółką za zaległości podatkowe spółki w podatku od towarów i usług za IV kwartał 2015 r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję; 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie na rzecz J.B. kwotę 997 zł (słownie: dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z [...] grudnia 2021 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego W. z [...] listopada 2021 r. w przedmiocie orzeczenia solidarnej odpowiedzialności skarżącej, jak byłego prezesa spółki z o.o. K. , za jej zaległość podatkową w VAT za IV kwartał 2015 r. wraz z odsetkami za zwłokę.
Organy ustaliły, w zakresie przesłanek pozytywnych, że skarżąca pełniła funkcję prezesa spółki w okresie od 30 października 2014 r. do 13 lipca 2018 r., a zatem zarządzała spółką w dacie powstania zaległości, tj. 26 stycznia 2016 r. (s. 10 decyzji). Ponadto ustalono, że egzekucja z majątku spółki okazała się bezskuteczna. W tym zakresie podniesiono w szczególności, że spółka posiada liczne zaległości w spłacie zobowiązań, nie tylko podatkowych, ale też względem instytucji samorządowych, jak i ZUS (opis por. s. 18-20 decyzji). Egzekucję prowadzono na podstawie szeregu tytułów wykonawczych obejmujących wskazane zaległości (wyszczególnionych na s. 11 i n. decyzji), bez zadowalającego rezultatu. Z zajęć dokonywanych zarówno w odniesieniu do rachunków bankowych spółki, jak i jej aktywów ruchomych oraz nieruchomych, a także wartości niematerialnych (udziałów w innych spółkach, wierzytelności) udało się uzyskać około 25% łącznej kwoty zaległości spółki dochodzonych w drodze postępowania egzekucyjnego (tj. nieco ponad 1,5 mln zł). Wszystko to świadczy w ocenie organu o bezskuteczności egzekucji, tj. że "nie zachodzi prawdopodobieństwo zaspokojenia wierzytelności z jakiejkolwiek części majątku spółki" (opis por. s. 12-15 decyzji).