Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 11 stycznia 2023 r., sygn. I SA/Łd 706/22

Interpretacje podatkowe

 

Dnia 11 stycznia 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk-Drozda Sędziowie Asesor WSA Agnieszka Gortych-Ratajczyk (spr.) Sędzia WSA Paweł Kowalski Protokolant Asystent sędziego Daria Przybylska-Cieplucha po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 stycznia 2023 roku sprawy ze skargi P. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ł. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 4 sierpnia 2022 r. nr 0111-KDIB1-1.4010.93.2022.1.BK w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1. uchyla interpretację w zaskarżonej części; 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej P. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ł. kwotę 497 (czterysta dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją indywidualną z dnia 4 sierpnia 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że stanowisko P. sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.

Jak wynika z opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego:

Wnioskodawca (dalej także: Spółka) wraz z innymi podmiotami tworzy podatkową grupę kapitałową (dalej: P.1) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT). Podstawa opodatkowania P.1 jest obliczana zgodnie z art. 7a ustawy o CIT, w związku z art. 7 ust. 1 - 3 ustawy o CIT. Tym samym każda ze spółek należących do P.1 jest obowiązana do określania związanego z jej działalnością dochodu (straty) z poszczególnych źródeł dochodu. P.1 ma rok podatkowy niepokrywający się z rokiem kalendarzowym. Rok podatkowy P.1 obejmuje okres od 1 grudnia do 30 listopada, tj. ostatni zakończony rok podatkowy P.1 trwał od 1 grudnia 2020 r. do 30 listopada 2021r. Obecnie trwający rok podatkowy P.1 trwa od 1 grudnia 2021 r. do 30 listopada 2022 r. Rok obrotowy (a zatem określony dla sprawozdawczości finansowej) spółek wchodzących w skład P.1 jest zgodny z rokiem kalendarzowym, tj. ostatni zakończony rok obrotowy trwał od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. Obecnie trwający rok obrotowy spółek wchodzących w skład P.1 trwa od 1 stycznia 2022 do 31 grudnia 2022 r. Wnioskodawca może zawierać transakcje kontrolowane - w rozumieniu przepisów ustawy o CIT, z podmiotami będącymi członkami P.1 jak i z podmiotami powiązanymi w rozumieniu Rozdziału 1a ustawy o CIT, niebędącymi członkami P.1. Część zawieranych przez Wnioskodawcę transakcji z podmiotami powiązanymi (z P.1 oraz spoza P.1) przekracza progi dokumentacyjne określone w art. 11k ust. 2 ustawy o CIT. Wnioskodawca będzie zobowiązany do sporządzenia dokumentacji cen transferowych, o której mowa w art. 11k ust. 1 ustawy o CIT lub będzie korzystać z wyłączenia z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych na podstawie art. 11n pkt 1 ustawy o CIT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00