Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 30 stycznia 2023 r., sygn. I SA/Kr 1297/22

Podatek dochodowy od osób fizycznych; Podatkowe postępowanie; Interpretacje podatkowe

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Paweł Dąbek Sędziowie WSA Maja Chodacka WSA Agnieszka Jakimowicz (spr.) po rozpoznaniu w dniu 30 stycznia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi R.S. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 października 2022 r. nr 0111-KDIB1-1.4011.199.2022.4.AH w przedmiocie pozostawienia bez rozpoznania wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie z dnia 4 sierpnia 2022 r., nr 0111-KDIB1-1.4011.199.2022.2.JJ, II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz R.S. kwotę 597 zł (słownie: pięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 12 października 2022 r., nr 0111-KDIB1- 1.4011.199.2022.4.AH Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, po rozpatrzeniu zażalenia R. S., utrzymał w mocy postanowienie własne z dnia 4 sierpnia 2022 r. o nr 0111-KDIB1 -1.4011.199.2022.2.JJ w przedmiocie pozostawienia bez rozpoznania wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Powyższe postanowienie zapadło w następującym stanie faktycznym.

We wniosku o wydanie interpretacji indywidulnej podatnik opisał zakres prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, w ramach której świadczy usługi informatyczne. Wskazał m.in., że jego działalność polega na wytwarzaniu programów komputerowych. Wnioskodawca realizuje projekty programistyczne począwszy od etapu analizy potrzeb kontrahenta, poprzez projektowanie, implementację, testy wdrożenie oraz asystę przy uruchomieniach testowych i produkcyjnych, zaś w dalszych etapach świadczone są usługi wsparcia w modernizacji wdrożonych systemów produkcyjnych. W wyniku prowadzonych prac powstają programy komputerowe - utwory w rozumieniu art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1062 z późn. zm.) będące utrwaleniem przejawu działalności twórczej o indywidualnym charakterze, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 cyt. ustawy. Wnioskodawca wskazał, że wybranie rozwiązań dedykowanych wyłącznie potrzebom Kontrahenta lub konkretnego użytkownika, kompatybilnych z jego branżą oraz rzeczywistością jego działalności, wskazuje jednoznacznie na niepowtarzalność wytworzonego programu. Oprogramowanie stworzone na rzecz danego kontrahenta powoduje stworzenie zupełnie nowych funkcjonalności, co oznacza, że cecha twórczości jest spełniona, a czynności wykonywane przez wnioskodawcę nie są projektami powtarzalnymi - każdy nowy program komputerowy wymaga indywidualnego podejścia. W efekcie umowy zawarte pomiędzy wnioskodawcą a danym kontrahentem wskazują, że w zakresie związanym z wytwarzaniem oprogramowania przenoszone są wszelkie prawa autorskie do nich w zamian za wynagrodzenie. W dalszej części wnioskodawca wymienił ponoszone w związku z prowadzoną działalnością wydatki, uzasadniając ich niezbędność oraz związek z działalnością gospodarczą oraz wyjaśnił, że prowadzi na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 2021 r., poz. 1128 z późn. zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00