Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 9 stycznia 2023 r., sygn. I SA/Kr 1172/22

Interpretacje podatkowe

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Wolas Sędziowie WSA Michał Niedźwiedź WSA Grzegorz Klimek (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 9 stycznia 2023 r. sprawy ze skargi P. sp. z o.o. w K. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 sierpnia 2022 r. nr 0111-KDIB2-1.4010.36.2022.3.AP w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25 maja 2022 r. nr 0111-KDIB2-1.4010.36.2022.2.MK, II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącego kwotę 597 zł (pięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

1.1. W dniu 19 stycznia 2022 r. do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej również jako: Dyrektor, Organ) wpłynął wniosek P. sp. z o.o. z siedzibą w K. (dalej również jako: Wnioskodawca, Strona, Spółka, Skarżąca) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie rozpoznania przychodu podatkowego z tytułu realizacji przez ww., jako tzw. konsorcjanta cichego, wskazanego we wniosku projektu.

W ramach stanu faktycznego Spółka wyjaśniła, że jest polskim rezydentem podatkowym, należy do międzynarodowej grupy kapitałowej o nazwie P. (dalej: "Grupa Kapitałowa"). Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest realizacja projektów w zakresie automatyki przemysłowej dla podmiotów z branży hutniczej. W niektórych latach Spółka realizuje projekty przede wszystkim na rzecz klientów z siedzibą w Polsce, a w innych latach dla klientów z siedzibą poza Polską.

W listopadzie 2021 r. Spółka zawarła umowę oraz otrzymała zamówienie od spółki powiązanej z siedzibą w Republice Federalnej Niemiec (dalej: "Spółka Niemiecka" lub "niemiecki kontrahent") na wykonanie usług inżynieryjnych oraz dostawę systemu automatyki dla klienta końcowego będącego spółką kapitałową z siedzibą w Turcji z terminem realizacji wrzesień 2023 roku. Z praktycznego punktu widzenia termin ten oznacza datę podpisania finalnego świadectwa akceptacji robót (ang. FAC, Final Acceptance Certificate). Głównym Wykonawcą jest otwarte konsorcjum spółek z grupy P. obejmujące podmioty z siedzibą: w USA, w Turcji i w RFN (w sumie 3 spółki), które realizuje kontrakt podpisany z klientem końcowym w listopadzie 2021 r. Spółka występuje w przedmiotowym projekcie w roli tzw. cichego konsorcjanta. Podstawą prawną dla pełnienia tej roli jest umowa cichego konsorcjum, które Spółka zawarła ze spółką powiązaną z siedzibą w RFN i spółką powiązaną z siedzibą w Turcji w listopadzie 2021 r. Zakres prac, które ma wykonać Spółka został precyzyjnie określony. Za ten zakres prac odpowiada jedynie Spółka. W odniesieniu do zakresu prac Spółki została określona cena, która jest należna wyłącznie Spółce. Oznacza to, że zastosowany model konsorcjum zakłada, iż każdy z konsorcjantów odpowiada za określony przedmiotowo zakres prac. W rezultacie, nie dochodzi do ustalenia udziału procentowego w zysku konsorcjum oraz nie następuje przenoszenie kosztów własnych prac na pozostałych konsorcjantów. W konsekwencji, członkowie konsorcjum otrzymują wynagrodzenie zgodne z indywidualną wyceną swoich prac przedstawioną we ofercie zamawiającemu. Zgodnie z powyższym mechanizmem, konsorcjanci, w tym Spółka, będą otrzymywać dochody ustalone kwotowo zgodnie ze złożoną wyceną a nie procentowo. Ideą umowy cichego konsorcjum jest przeniesienie odpowiedzialności za poprawność działania całości dostarczanego przez siebie systemu wynikająca z umowy z Klientem Końcowym na Spółkę pomimo braku bezpośredniego stosunku prawnego między Klientem Końcowym a Spółką, w zakresie jakim Spółka wykonywać będzie prace na Projekcie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00