Orzeczenie
Wymogi kwalifikacyjne dla pełniących obowiązki kierownika GOPS - Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 26 stycznia 2023 r., sygn. III SA/Gl 899/22
Osoby, którym powierzono pełnienie obowiązków kierownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, muszą spełniać identyczne wymogi kwalifikacyjne, jak osoby mianowane na to stanowisko, w tym co najmniej 3-letni staż pracy w pomocy społecznej oraz specjalizację z zakresu organizacji pomocy społecznej.
Inne; Pomoc społeczna; Samorząd terytorialny
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Wujek (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Dorota Fleszer, Asesor WSA Aleksandra Żmudzińska, Protokolant Specjalista Beata Kujawska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 stycznia 2023 r. sprawy ze skargi Gminy M. na rozstrzygniecie nadzorcze Wojewody Śląskiego z dnia 20 września 2022 r. nr [...] w przedmiocie zarządzenia w sprawie powierzenia obowiązków Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w M. oddala skargę.
Uzasadnienie
Rozstrzygnięciem nadzorczym z 20 września 2022 r. nr NPII.4131.1.775.2022 Wojewoda Śląski (dalej jako organ nadzoru) powołując się na art. 91 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2022 r., poz. 559 ze zm. - dalej jako "u.s.g.") stwierdził nieważność zarządzenia Wójta Gminy M. z dnia 2 maja 2022 r. nr [...] w sprawie powierzenia obowiązków kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w M. G. M. jako sprzecznego z art. 122 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2268 ze zm.).
W uzasadnieniu swojego stanowiska organ nadzoru wyjaśnił, że powierzenie obowiązków kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w M. (dalej w skrócie GOPS) nastąpiło na podstawie art. 30 ust. 2 pkt 5 ustawy o samorządzie gminnym. Skorzystanie z tego przepisu jest jednak możliwe o ile odbywa się w zgodzie z innymi przepisami obowiązującego prawa, w tym przepisami ustawy o pomocy społecznej. W ustawie tej zostały bowiem przewidziane wymagania dla osób kierujących jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej, a zatem również GOPS. Stosownie do unormowania zawartego w art. 122 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej osoby kierujące jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej są obowiązane posiadać co najmniej 3-letni staż pracy w pomocy społecznej oraz specjalizację z zakresu organizacji pomocy społecznej. Przepis ten ma charakter bezwzględnie obowiązujący, co oznacza, że osoba obejmująca stanowisko kierownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, zobowiązana jest spełniać wszystkie określone w nim wymagania kwalifikacyjne. Dotyczy to zarówno osób, którym powierzono stanowisko kierownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, jak również osób, którym powierzono jedynie pełnienie obowiązków kierownika tej jednostki.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right