Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 31 stycznia 2023 r., sygn. II SA/Bd 719/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Katarzyna Korycka Sędziowie sędzia WSA Joanna Janiszewska-Ziołek asesor WSA Mariusz Pawełczak (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 31 stycznia 2023 r. sprawy ze skargi J. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] maja 2022 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

1. Decyzją z dnia 23 marca 2022 r. Burmistrz K. odmówił J. J. (dalej: skarżąca) przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej wnioskowanego na matkę – J. D., legitymującą się orzeczeniem o trwałej niezdolności do samodzielnej egzystencji, wydanym przez Lekarza Orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B. z dnia [...] stycznia 2020 r.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że mąż wymagającej opieki J. D. nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, a jedynie orzeczeniem o częściowej niezdolności do pracy. Zdaniem organu obowiązek opieki nad J. D. spoczywa w pierwszej kolejności na mężu i z tego względu nie zachodzą podstawy do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego skarżącej. Ponadto organ stwierdził, że w przedmiotowej sprawie nie została spełniona przesłanka do przyznania świadczenia wskazana w art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r., o świadczeniach rodzinnych (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 615 ze zm. – dalej "u.ś.r."), albowiem niepełnosprawność matki skarżącej nie powstała w którymś z okresów wskazanych w tym przepisie.

2. Od powyższej decyzji skarżąca wniosła odwołanie, domagając się uchylenia zaskarżonego rozstrzygnięcia i orzeczenia co do istoty sprawy, poprzez przyznanie jej prawa do wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego.

Skarżonemu rozstrzygnięciu zarzucono:

- błędną wykładnię art. 17 ust. 1b u.ś.r. z pominięciem okoliczności, że na skutek wyroku trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r. sygn. akt K 38/13, został on uznany za niekonstytucyjny w zakresie, w jakim różnicuje on prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę na osobą niepełnosprawną ze względu na datę powstania niepełnosprawności osoby wymagającej opieki, a przez co narusza to art. 190 ust. 1 Konstytucji RP,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00