Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 1 grudnia 2022 r., sygn. II SA/Po 663/22

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak Asesor WSA Paweł Daniel po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 01 grudnia 2022 r. sprawy ze sprzeciwu C. sp. z o.o. z siedzibą w P. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 29 lipca 2022 r. Nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy oddala sprzeciw

Uzasadnienie

Prezydent Miasta P. decyzją z dnia 9 lutego 2022 r., nr [...], działając na podstawie art. 59 ust. 1 i 2, art. 60 ust. 1 oraz art. 54 w zw. z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2022 r., poz. 503; dalej: "u.p.z.p.") oraz na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r., poz. 735 ze zm.; dalej: "K.p.a."), po rozpatrzeniu wniosku F. W. M., ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego składającego się z dwóch segmentów nadziemnych połączonych podziemną halą garażową, przewidzianej do realizacji na terenie działek nr [...], [...], [...], ark. [...], obręb J. położonej przy ul. [...] w P..

W uzasadnieniu organ I instancji wyjaśnił, że złożony wniosek pierwotnie obejmował budowę maksymalnie dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych składających się z maksymalnie dwóch segmentów połączonych podziemną halą garażową. Jeden z segmentów przewidziano w odległości 6 m od frontowej granicy działki z ul. [...] na głębokości 27 m. Drugi położony stycznie w odległości od 27 m na głębokości ok. 30 m w odległości 6 m od granicy działki z drogą publiczną - ul. [...]. Od strony ul. [...] zaplanowano maksymalnie 7 kondygnacji nadziemnych i wysokość w najwyższym punkcie dachu do 23 m na głębokości 14 m. Dalej w kierunku ul. [...] zaplanowano obniżenie wysokości do 19,90 m (na głębokości 14,5 m), następne obniżenie do 16,80 m (na głębokości 14,65 m) i do 13,70 m od strony ul. [...] (na głębokości 14 m). Oba segmenty z dachami płaskimi. Szerokość elewacji frontowej nie miała przekroczyć 14 m. Powierzchnię zabudowy określono na 800 m2, co stanowi 43,4% powierzchni terenu objętego wnioskiem. W budynku przewidziano realizację 100 lokali mieszkalnych. Powierzchnię użytkową garaży/parkingu wraz z infrastrukturą inwestor określił na maksymalnie 2700 m2. W budynku dwie kondygnacje podziemne. Wjazd na posesję zaplanowano z ul. [...] i [...]. Dla takiego zakresu podjęto postępowanie. Jednakże, wobec rozbieżności między treścią wniosku a treścią możliwego rozstrzygnięcia, w dniu 8 września 2021 r. inwestor wystąpił z wnioskiem w zakresie zmiany nazwy inwestycji oraz o usunięcie rozbieżności i przyjęcie nowych parametrów, w tym ustaleń dotyczących obsługi komunikacyjnej istniejącym zjazdem i wjazdem od strony ul. [...] na zasadzie prawoskrętu, natomiast pismem z dnia 10 listopada 2021 r. inwestor dokonał korekty wniosku w zakresie wysokości górnej krawędzi elewacji frontowej, jej gzymsu lub attyki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00