Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 21 grudnia 2022 r., sygn. IV SA/Po 737/22

Samorząd terytorialny; Inne

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Busz Sędziowie WSA Donata Starosta WSA Monika Świerczak (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 21 grudnia 2022 r. sprawy ze skargi Wojewody Wielkopolskiego na uchwałę Rady Miejskiej w Turku z dnia 24 czerwca 2022 r. nr XLIX/338/22 w sprawie udzielenia Burmistrzowi Miasta Turku wotum zaufania za 2021 rok 1. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały; 2. zasądza od Miasta Turek na rzecz skarżącego Wojewody Wielkopolskiego kwotę 480 zł ( czterysta osiemdziesiąt złotych ) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 07 października 2022 r. Wojewoda Wielkopolski (dalej jako "Skarżący") wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, skargę na uchwałę Rady Miejskiej Turku (dalej jako "Organ" lub "Rada Miejska") z dnia

24 czerwca 2022 r. nr XLIX/338/22 w sprawie udzielenia Burmistrzowi Miasta Turku wotum zaufania za 2021 rok (dalej jako "Uchwała").

Zaskarżonej uchwale skarżący zarzucił naruszenie procedury jej podejmowania, tj. art. 28aa ust. 5 w zw. z art. 28aa ust. 9 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2022 r. poz. 559 z późn. zm., w skrócie "u.s.g."), poprzez uniemożliwienie zabrania głosu w debacie nad raportem o stanie gminy wszystkim zainteresowanym radnym Rady Miejskiej Turku.

W oparciu o tak sformułowane zarzuty, Skarżący wniósł o uwzględnienie skargi

i stwierdzenie nieważności przedmiotowej uchwały w całości oraz o zasądzenie od strony przeciwnej na rzecz skarżącego kosztów postępowania wg norm przepisanych, w tym kosztów zastępstwa procesowego.

W uzasadnieniu skargi, skarżący podniósł, że podczas sesji w dniu 24 czerwca 2022 r. Rada Miejska podjęła uchwałę nr XLIX/338/22 w sprawie udzielenia Burmistrzowi Miasta Turku wotum zaufania za 2021 rok. W oparciu o protokół nr 49/22 z XLIX sesji Rady Miejskiej oraz nagranie obrazu i dźwięku z sesji dostępnego pod adresem: https://miastoturek.tv-polska.eu/film/524640-xlix-sesja-rady-miejskiej-turku-cz--iii---23-24-06-2022-, skarżący ustalił następujący stan faktyczny. Po otwarciu debaty nad raportem o stanie gminy przez Przewodniczącą Rady Miejskiej Turku M. K.-S. (1:33:54 nagrania) głos zabrał radny K. S.. W dalszej kolejności głos zabierali: Burmistrz Miasta Turek R. A., Przewodnicząca Rady Miejskiej oraz ponownie radny K. S.. W 2:05:23 nagrania Przewodnicząca poinformowała, że w kolejce do zabrania głosu w debacie oczekuje jeszcze kilku radnych. Następnie głos zabrała radna E. G., która złożyła wniosek formalny o zamknięcie dyskusji (2:21:40 nagrania). Wniosek ten został poddany pod głosowanie (2:24:10 nagrania), a następnie przyjęty. Przewodnicząca Rady Miejskiej zamknęła debatę nad raportem o stanie gminy (2:25:30 nagrania). Mając na uwadze wskazany wyżej stan faktyczny, zdaniem Skarżącego, należy stwierdzić, że debata nad raportem o stanie gminy została zakończona, pomimo iż na zabranie głosu oczekiwali jeszcze inni radni. Zdaniem skarżącego, wynika to z wypowiedzi Przewodniczącej Rady Miejskiej M. K.-S. (2:05:23 nagrania), wypowiedzi radnej E. G.: "Czas chyba zakończyć, co prawda niewiele osób miało okazję wypowiedzieć się" (2:21:40 nagrania), a także świadczą o tym protesty radnych przeciwko zamknięciu debaty (2:23:00 nagrania). W ocenie Skarżącego, Rada Miejska przyjmując wniosek formalny o zakończeniu debaty dopuściła się istotnego naruszenie art. 28aa ust. 5 u.s.g., co w konsekwencji powoduje, że podjęta przez Radę Miejską Uchwała

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00