Wyrok WSA w Łodzi z dnia 9 grudnia 2022 r., sygn. II SA/Łd 771/22
Zagospodarowanie przestrzenne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Robert Adamczewski Sędziowie Sędzia WSA Michał Zbrojewski Asesor WSA Tomasz Porczyński (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 9 grudnia 2022 r. sprawy ze skargi K. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Skierniewicach z dnia 11 lipca 2018 r. nr KO.4110.16.2018 w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy Z. z dnia 17 maja 2018 r., nr 37/17; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Skierniewicach na rzecz skarżącej K. S. kwotę 997 (dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania. dc
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 11 lipca 2018 r., nr KO.4110.16.2018 wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeksu postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r., poz. 1257 ze zm.) - dalej: k.p.a.; art. 59 ust. 1, art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn.,: Dz.U. z 2017 r. poz. 1073 ze zm.) - dalej: u.p.z.p.; Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Skierniewicach utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy Z. z dnia 17 maja 2018 r., nr 37/17 o ustaleniu, na wniosek C. Spółka z o.o. Spółka Komandytowa z siedzibą w W. warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na przebudowie związanej ze zmianą sposobu użytkowania budynku magazynowego na budynek magazynowo-produkcyjny z częścią socjalną i biurową z przeznaczeniem dla produkcji granulatów poprzez mieszanie chemicznych półproduktów przewidzianych do barwienia tworzyw sztucznych, na terenie obejmującym działkę położoną w obrębie wsi J., oznaczonej nr ew. [...].
Z dokonanych w sprawie ustaleń faktycznych wynika, że o ustalenie warunków zabudowy dla przedmiotowej inwestycji spółka C. wystąpiła wnioskiem z dnia 29 września 2017 r. Zgodnie z oświadczeniem inwestora planowane przez niego przedsięwzięcie dotyczy zmiany funkcji istniejącego na wskazanej działce ewidencyjnej budynku magazynowego na budynek magazynowo-produkcyjny z częścią socjalna i biurową. Inwestor wyjaśnił, że zamierzone do przeprowadzenia prace budowlane ograniczone zostaną jedynie do wykonania ścian działowych wewnątrz budynku, bez jakiejkolwiek ingerencji w jego konstrukcję oraz do odnowienia istniejącej infrastruktury wewnętrznej i zewnętrznej budynku. Do wniosku spółka załączyła miedzy innymi kopię mapy zasadniczej ze wskazanymi granicami terenu objętego wnioskiem oraz decyzję Wójta Gminy Z. z dnia 21 czerwca 2017 r. stwierdzającą brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia polegającego na budowie instalacji do produkcji granulatów poprzez mieszanie chemicznych półproduktów przewidzianych do barwienia tworzyw sztucznych na przedmiotowej nieruchomości oraz określającej środowiskowe uwarunkowania dla w/w przedsięwzięcia. Ponadto w toku prowadzonego postępowania administracyjnego inwestor przedstawił kopię umowy najmu z dnia 21 marca 2018 r. zawartej pomiędzy spółką C. a P. S.A z siedziba w W., na podnoszoną we wniosku okoliczność posiadanego dostępu działki o nr ew. [...] do drogi publicznej.