Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 29 listopada 2022 r., sygn. I SAB/Wr 787/22
Administracyjne postępowanie; Cudzoziemcy
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Haberka (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Piotr Kieres, Sędzia WSA Dagmara Stankiewicz-Rajchman, , po rozpoznaniu w Wydziale I na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym 29 listopada 2022 r. sprawy ze skargi K. F. reprezentowana przez przedstawiciela ustawowego O. F. na bezczynność Wojewody Dolnośląskiego w przedmiocie zezwolenia na pobyt czasowy I. stwierdza, że Wojewoda Dolnośląski dopuścił się bezczynności; II. stwierdza, że bezczynność Wojewody Dolnośląskiego miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa; III. zobowiązuje Wojewodę Dolnośląskiego do załatwienia sprawy w terminie 60 dni od otrzymania odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy; IV. przyznaje od Wojewody Dolnośląskiego na rzecz strony skarżącej sumę pieniężną w kwocie 1 350 (tysiąc trzysta pięćdziesiąt) złotych; V. zasądza od Wojewody Dolnośląskiego na rzecz strony skarżącej kwotę 597 (pięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Postępowanie przed organem.
Przedmiotem skargi K. F. (dalej: skarżąca, strona), reprezentowanej przez przedstawiciela ustawowego O. F., jest bezczynność Wojewody Dolnośląskiego (dalej: organ, Wojewoda) w sprawie o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy.
Z akt sprawy wynika, że strona wnioskiem z 5 września 2019 r., złożonym osobiście w tym samym dniu, wystąpiła o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę na terytorium RP. Jednocześnie strona złożyła odciski linii papilarnych.
Pismem z tego samego dnia, tj. z 5 września 2019 r. organ wyznaczył na 5 marca 2020 r. nowy termin załatwienia sprawy.
Pismem z 23 kwietnia 2021 r. strona wystąpiła o przyspieszenie rozpoznania sprawy.
Pismem z tego samego dnia, tj. 23 kwietnia 2021 r. strona zwróciła się z ponagleniem do Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców.
Pismem z 17 maja 2021 r., Wojewoda, działając na podstawie art. 109 ust. 1 ustawy z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2020 r., poz. 35, ze zm.), wystąpił do Komendanta Wojewódzkiego Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej o przekazanie informacji czy wjazd i pobyt cudzoziemca stanowi zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego.