Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 7 listopada 2023 r., sygn. I SAB/Wr 245/23
Cudzoziemcy; Przewlekłość postępowania
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Tadeusz Haberka, Sędziowie sędzia WSA Jarosław Horobiowski, asesor WSA Iwona Solatycka (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w Wydziale I na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 7 listopada 2023 r. sprawy ze skargi Y.J. reprezentowany przez przedstawiciela ustawowego M. J. na przewlekłe prowadzenie przez Wojewodę Dolnośląskiego postępowania w przedmiocie zezwolenia na pobyt czasowy I. stwierdza, że Wojewoda Dolnośląski przewlekle prowadzi postępowanie w sprawie z wniosku strony skarżącej; II. umarza postepowanie w sprawie zobowiązania Wojewody Dolnośląskiego do załatwienia sprawy; III. stwierdza, że przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę Dolnośląskiego ma miejsce z rażącym naruszeniem prawa; IV. przyznaje od Wojewody Dolnośląskiego na rzecz strony skarżącej sumę pieniężną w kwocie 400,00 zł (czterysta złotych); V. zasądza od Wojewody Dolnośląskiego na rzecz strony skarżącej kwotę 597,00 (słownie: pięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Postępowanie przed organem.
Przedmiotem skargi Y. J. reprezentowanej przez przedstawiciela ustawowego M. J. z K. (dalej: Skarżąca, Strona) jest przewlekłość postępowania Wojewody Dolnośląskiego (dalej: Organ) w sprawie wniosku o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy
Jak wynika z akt sprawy, w dniu 26 października 2022 r. Skarżąca złożyła wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy. Pismem z dnia 23 marca 2022 r. Strona wniosła ponaglenie. Pismem z dnia 16 czerwca 2023 r. Wojewoda wezwał Stronę do osobistego stawiennictwa i uzupełnienia dokumentów w sprawie.
Postępowanie przed Sądem pierwszej instancji.
Pismem z dnia 18 maja 2023 r., Strona wniosła skargę na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę Dolnośląskiego zarzucając naruszenie art. 35 § 3 w zw. z art. 12 § 1 oraz w zw. z art. 61 § 1 i 64 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2020 r. r., poz. 256 ze zm.) dalej k.p.a. poprzez prowadzenie postepowania dłużej niż jest to niezbędne do załatwienia sprawy. Wniesiono o: 1) rozpoznanie sprawy w trybie uproszczonym; 2) stwierdzenie, że Organ dopuścił się przewlekłego prowadzenia postepowania; 3) stwierdzenia, że przewlekłe prowadzenie postepowania miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa; 4) zobowiązanie organu do załatwienia wniosku w terminie 14 dni od dnia doręczenia prawomocnego wyroku wraz z aktami; 3) przyznanie od organu na rzecz skarżącego sumy pieniężnej w wysokości 4.000,00 zł; 4) zasądzenie od organu na rzecz skarżącego kosztów postępowania, według norm przepisanych.