Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 4 listopada 2022 r., sygn. I SA/Lu 406/22

Podatek dochodowy od osób prawnych

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Kazubińska-Kręcisz Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz WSA Andrzej Niezgoda (sprawozdawca) Protokolant asystent sędziego Katarzyna Jacyniuk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 listopada 2022 r. sprawy ze skargi P. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w S. na odmowę wydania przez Naczelnika Urzędu Skarbowego opinii o stosowaniu preferencji z dnia 3 czerwca 2022 r. nr 0671-SPZ-1.4100.25.2022.14 w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym aktem z dnia 3 czerwca 2022 r. Naczelnik Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie, dalej: "Naczelnik Urzędu Skarbowego", "organ", po rozpatrzeniu wniosku P. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w S., dalej: "wnioskodawca", "płatnik", "strona", "skarżąca", odmówił wydania opinii o możliwości zastosowania zwolnienia z poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych w przypadku dokonywania jako płatnik wypłat tytułem odsetek na podstawie umowy pożyczki zawartej 27 listopada 2019 r., potwierdzonej umową z dnia 30 maja 2022 r., na rzecz M. z siedzibą w P. (Francja), dalej także; "spółka", "spółka francuska", "podatnik".

Jak wynika z uzasadnienia tego aktu, złożonym 29 września 2021 r. wnioskiem WH-WOP (1) płatnik wystąpił do Naczelnika Urzędu Skarbowego o wydanie opinii w sprawie stosowania zwolnienia z poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych od wypłacanych na rzecz podatnika odsetek z tytułu udzielonej przez spółkę wnioskodawcy pożyczki, których łączna wysokość przekroczy kwotę określoną w art. 26 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Strona w uzasadnieniu wniosku podała, że podatnik jest francuską osobą prawną, działającą w formie uproszczonej spółki akcyjnej (Societe par actions simplifiee). Udziałowcami tej spółki są natomiast M. E. a także M. R. . Są to francuskie fundusze inwestycyjne działające w formie SLP (Societe de Libre Partenariat), dalej też: "fundusze", których celem jest dokonywanie inwestycji w różnorodne projekty biznesowe na terenie całej Europy. Dokonywane przez nie inwestycje skoncentrowane są w obszarze energii odnawialnej, w celu wspierania reformy gospodarek europejskich w kierunku zrównoważonego rozwoju. Fundusze zapewniają swoim spółkom zależnym finansowanie realizowanych projektów inwestycyjnych w formie kapitału, a także długu, np. poprzez obligacje zamienne emitowane przez spółkę. Wnioskodawca wskazał, że utworzenie spółki jako francuskiego holdingu dla obu wskazanych funduszy, mającego siedzibę w tym samym państwie co one, pozwoliło na uproszczenie ładu korporacyjnego przy jednoczesnym zachowaniu planowanej równowagi ekonomicznej. Aktualnie, portfolio spółki składa się z udziału w kapitale strony. Strona stanowi wspólne przedsięwzięcie grupy M. A. . Z kolei strona kontroluje grupę farm wiatrowych na terenie Polski.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00