Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 3 kwietnia 2014 r., sygn. I SA/Sz 950/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alicja Polańska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Kazimierz Maczewski, Sędzia WSA Ewa Wojtysiak, Protokolant starszy sekretarz sądowy Lidia Maląg, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 3 kwietnia 2014 r. sprawy ze skargi R. Spółki Akcyjnej z siedzibą w Sz. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w B. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego oddala skargę

Uzasadnienie

We wniosku z dnia [...] r. (data wpływu do organu:

[...] r.) R. [..] z siedzibą w S. wystąpiła o udzielenie interpretacji indywidualnej w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego u źródła, na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

W uzasadnieniu wniosku spółka wskazała, że jest spółką utworzoną i działającą zgodnie z przepisami prawa polskiego. W bieżącej działalności gospodarczej zajmuje się głównie wynajmem maszyn i urządzeń budowlanych oraz rusztowań na terenie całej Polski oraz za granicą. Spółka należy do grupy kapitałowej działającej na obszarze kilkunastu krajów Europy Północnej i Środkowej, na czele której stoi [...], tj. spółka publiczna notowana na H. G. P.W..

W ramach prowadzonej przez spółkę bieżącej działalności gospodarczej, wynajmuje ona osobom trzecim składniki majątkowe stanowiące jej własność oraz będące własnością grupy kapitałowej, do której należy. Spółka, na podstawie umów najmu zawartych z właścicielami urządzeń, odpłatnie je udostępnia (podnajmuje) klientom, najczęściej wykonawcom robót budowlanych, bądź montażowych na różnego rodzaju budowach. Spółka płaci właścicielom urządzeń (czynsz), który z rachunku bankowego spółki przelewany jest na rachunki bankowe właścicieli, tj. spółek które mają siedziby zarządów poza granicami RP, lecz na terenie Unii Europejskiej bądź na terenie krajów należących do EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego). Przedmiotem umów są [..], tj. [..]. Z kwot czynszu wypłacanego właścicielom tych składników majątkowych, spółka nie potrąca i nie odprowadza na rachunek właściwego organu podatkowego zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych, o którym mowa w art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 2011.74.397 ze zm.), dalej zwanej: "p.d.o.p.". Spółka wskazała, że nie jest płatnikiem zobowiązanym do dokonania takiej czynności, o której mowa w art. 26 ust. 1 p.d.o.p.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00