Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 3 listopada 2022 r., sygn. II SA/Bd 805/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jarosław Szulc Sędziowie sędzia WSA Tomasz Wójcik (spr.) sędzia WSA Halina Adamczewska-Wasilewicz po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 3 listopada 2022 r. sprawy ze skargi K. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy z dnia 16 maja 2022 r. nr SKO-4110/41/22 w przedmiocie opłaty zastępczej za pobyt mieszkańca domu w domu pomocy społecznej uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] lutego 2022 r. Prezydent M. B. (dalej także Prezydent) orzekł wobec K. M. (dalej także: Skarżąca, Strona) o zwrocie w terminie do dnia [...] sierpnia 2021 r. należności z tytułu opłaty zastępczej za pobyt jej ojca J. M. w Domu Pomocy Społecznej w W. w kwocie [...]zł na rzecz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w B., a także odmówił odstąpienia od żądania zwrotu opłaty zastępczej. W uzasadnieniu Prezydent wyjaśnił, że decyzją nr z dnia [...] lipca 2018 r. J. M. został skierowany do Domu Pomocy Społecznej w W., w związku z czym Skarżąca była zobowiązana do wnoszenia opłaty w kwocie [...]zł za okres od [...] stycznia 2019 r. do [...] marca 2021 r.

Od powyższej decyzji odwołanie złożyła Skarżąca, wnosząc o ponowne wnikliwe i obiektywne rozpatrzenie sprawy oraz odstąpienia od zapłaty żądanej kwoty. Wskazała, że jej sytuacja socjalno-bytowa, a także pogarszający się stan zdrowia nie pozwala jej na zapłatę żądanej kwoty.

Decyzją z dnia [...] maja 2022 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej jako organ, Kolegium) utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu organ przywołał treść art. 104 ust, 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2021 r., poz. 2268) – dalej: "u.p.s." – wskazując, że należności z tytułu wydatków na świadczenia z pomocy społecznej, z tytułu opłat określonych przepisami ustawy oraz z tytułu nienależnie pobranych świadczeń podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Jeżeli istnieją przypadki szczególnie uzasadnione, zwłaszcza kiedy żądanie zwrotu wydatków na udzielone świadczenie, z tytułu opłat określonych w ustawie oraz z tytułu opłat nienależnie pobranych w świadczeń w całości lub w części stanowiłyby dla zobowiązanego nadmierne obciążenie lub niweczyłoby to skutki udzielanej pomocy, właściwy organ, który wydał decyzję w sprawie zwrotu należności, na wniosek pracownika socjalnego lub osoby zainteresowanej, może odstąpić od żądania takiego zwrotu, umorzyć kwotę nienależnie pobranych świadczeń w całości lub w części lub też odroczyć termin płatności albo rozłożyć na raty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00