Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 13 października 2022 r., sygn. I SA/Po 366/22
Podatek od nieruchomości
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka Sędziowie Sędzia WSA Karol Pawlicki (spr.) Sędzia WSA Barbara Rennert Protokolant: st. sekr. sąd. Ewa Szydłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 października 2022 r. sprawy ze skargi "A" S.A. [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2016 rok oddala skargę
Uzasadnienie
Wnioskiem z 2 kwietnia 2021 r. P. S.A. z siedzibą w W. wystąpiła do Wójta Gminy [...] o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2016 r. w kwocie [...]zł. Na wezwanie organu spółka złożyła korektę deklaracji podatkowej za 2016 r. W argumentacji wniosku, jako przyczynę złożenia korekty deklaracji, spółka podała wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 lutego 2021 r. sygn. SK 39/19, w którym Trybunał uznał, że art. 1a ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz. U z 2019 r., poz. 1170 - dalej: "u.p.o.l.") rozumiany w ten sposób, że związanie gruntu, budynku lub budowli z prowadzeniem działalności gospodarczej decyduje wyłącznie posiadanie gruntu, budynku i budowli przez przedsiębiorcę lub inny podmiot prowadzący działalność gospodarczą, jest niezgodny z art. 64 ust. 1 w zw. z art. 31 ust. 3 i art. 84 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Zdaniem spółki, grunty, budynki i budowle pozostałe po zlikwidowanej linii kolejowej, które nie są i nie mogą być wykorzystywane do prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej, powinny być opodatkowane niższą stawką.
Wójt Gminy [...] decyzją z 15 października 2021 r. nr [...] określił spółce wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2016 r. w kwocie [...]zł oraz odmówił stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za ten rok.
W motywach rozstrzygnięcia organ wskazał, że podatnik jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą, zarejestrowanym w Rejestrze Przedsiębiorców KRS. Ponadto zaznaczył, że grunty o łącznej powierzchni 330.073 m˛, stanowiące własność spółki P. , podlegają ustawowemu zwolnieniu z podatku od nieruchomości. Działki oznaczone symbolem B - tereny mieszkaniowe, polegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według stawki dla gruntów pozostałych. Podstawę opodatkowania stanowią w tym przypadku grunty o łącznej powierzchni 6.834 m˛. Organ zaznaczył również, że w złożonej w 2016 r. deklaracji na podatek od nieruchomości podatnik wskazał działki nr [...], nr [...], nr [...] jako przedmiot opodatkowania zakwalifikowany jako grunty pozostałe. Natomiast z analizy danych z ewidencji gruntów wynika, że stanowią one grunty rolne, tym samym stanowią przedmiot opodatkowania podatkiem rolnym. Przedmiotem korekty są nieruchomości położone w obrębie ewidencyjnym [...] [...] jako grunty, po likwidacji linii kolejowych lub ich odcinków o łącznej powierzchni 197.468 m˛, które zdaniem organu, stanowią przedmiot opodatkowania według stawki dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków.