Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 25 sierpnia 2022 r., sygn. IV SA/Wr 50/22
W sytuacji, gdy w toku postępowania przed organami okaże się, że wniosek o wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego został złożony przez jednego z rodziców, bez wiedzy lub wbrew woli drugiego z rodziców, a istnieje między rodzicami spór, co do potrzeby (lub braku potrzeby) objęcia kształceniem specjalnym, okoliczności tej nie można pominąć. Podjęcie bowiem decyzji w sprawie wystąpienia z wnioskiem o wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, uzależnionego od stopnia rozwoju dziecka, należy do istotnych spraw dziecka, o których rodzice rozstrzygają wspólnie, natomiast w przypadku braku porozumienia między nimi, rozstrzyga sąd opiekuńczy (art. 97 § 2 k.r.o.), a nie organ administracji. Zatem do czasu rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego, tj. wyrażenia przez sąd opiekuńczy zgody zastępującej oświadczenie woli rodziców organ winien zawiesić postępowanie w sprawie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Radom, Sędziowie Sędzia WSA del.Tomasz Judecki,, Sędzia WSA Ewa Kamieniecka (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Agnieszka Zych-Zaborska, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 25 sierpnia 2022 r. sprawy ze skargi W. P. na decyzję D. Kuratora Oświaty z dnia [...] listopada 2021 r. nr [...] w przedmiocie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją orzeczenie nr [...] o potrzebie kształcenia specjalnego z dnia [...] sierpnia 2021 r.; II. umarza postępowanie administracyjne; III. zasądza od D. Kuratora Oświaty na rzecz skarżącej W. P. kwotę 697 (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 25 sierpnia 2021 r. K. K., ojciec małoletniego K. J. zwrócił się do Zespołu Orzekającego w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej nr [...] we W. o wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na problemy dziecka w nauce czytania i pisania oraz trudności z koncentracją.