Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 18 sierpnia 2022 r., sygn. II SA/Op 128/22

Budowlane prawo; Administracyjne postępowanie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Kozicka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Daria Sachanbińska Sędzia WSA Krzysztof Sobieralski Protokolant st. insp. sądowy Katarzyna Stec po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 sierpnia 2022 r. sprawy ze skargi J. P. na decyzję Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Opolu z dnia 21 lutego 2022 r., nr 43/2022 w przedmiocie nakazu doprowadzenia obiektu do stanu poprzedniego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną przez J. P. (dalej: strona, skarżący, inwestor) decyzją z 21 lutego 2022 r., nr 43/2022, Opolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego (dalej: OWINB), działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r., poz. 735 ze zm.), dalej Kpa oraz art. 83 ust. 2 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r., poz. 2351 ze zm.), dalej: ustawa lub Pb – po rozpatrzeniu odwołania strony od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Opolu (dalej: PINB) z 3 stycznia 2022 r., nr 1/22, nakazującej stronie w terminie do 15 lutego 2022 r., doprowadzenie obiektu do stanu poprzedniego poprzez odłączenie, w sposób trwały, od przewodu kominowego kotła centralnego ogrzewania na paliwo stałe [...] o mocy nominalnej 25 kW zlokalizowanego w pokoju zasilającego instalację centralnego ogrzewania w lokalu mieszkalnym nr [...] w budynku przy ul. [...] w O. i zamurowanie otworu w przewodzie po wykonanym odłączeniu – decyzję pierwszoinstancyjną utrzymał w mocy.

Argumentując podjęte rozstrzygnięcie organ odwoławczy na wstępie przybliżył dotychczasowy przebieg postępowania, według chronologii zdarzeń, wskazując przy tym prawne regulacje przedmiotu. W tych ramach odnotował, że 23 czerwca 2020 r. do organu powiatowego (PINB) wpłynął protokół [...] z okresowej kontroli przewodów kominowych przeprowadzonej 20 czerwca 2020 r., w budynku zlokalizowanym w O. przy ul. [...], sporządzony przez Mistrza Kominiarskiego. Wskazał organ odwoławczy, że w toku tej kontroli, stwierdzono m.in. w mieszkaniu nr [...] brak wentylacji w pomieszczeniu toalety oraz w pokoju z kotłem c.o. stałopalnym. Ponadto w ww. lokalu w łazience podłączono do wspólnego przewodu kominowego piecyk gazowy do podgrzewania CWU i kocioł gazowy c.o., co jest nieprawidłowe. W pokoju mieszkania nr [...] zainstalowano kocioł c.o. na paliwo stałe. Spaliny z tego kotła są odprowadzane do tego samego przewodu kominowego, co spaliny z pieca kaflowego zainstalowanego w tym samym pomieszczeniu. Stwierdzono, że taki sposób podłączenia urządzeń grzewczych jest nieprawidłowy. Ponadto kominek w pokoju mieszkania nr [...] jest podłączony do tego samego przewodu kominowego co piec kaflowy w pokoju mieszkania nr [...]. Wskazał nadto organ odwoławczy, że w lokalu nr [...], z uwagi na brak nawiewu powietrza, zalecono doprowadzenie powietrza z zewnątrz do pomieszczenia z kotłem c.o. gazowym i stałopalnym. W uwagach do protokołu odnotowano, że podstawą do określenia prawidłowości podłączeń urządzeń grzewczych i wentylacyjnych w obiekcie jest przeprowadzenie pełnej inwentaryzacji podłączeń urządzeń kominowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00